soundbar

Czy kupno soundbara jest dobrym pomysłem? Jak działa dźwięk przestrzenny i dlaczego poprawia komfort oglądania?

Dźwięk przestrzenny – co to takiego?

Postęp technologiczny następuje bardzo szybko, zdążyliśmy się już przyzwyczaić do nowoczesnych smartfonów czy dużych telewizorów wyświetlających obraz w doskonałej rozdzielczości. Co jednak nieco zaskakujące, pomimo rewolucyjnych rozwiązań dzisiejsze telewizory często pozostawiają wiele do życzenia pod względem dźwięku. Jednym z proponowanych rozwiązań dla osób, które chcą poprawić jakość dźwięku podczas oglądania filmów czy seriali, jest zakup kina domowego. I o ile efekt jest naprawdę wspaniały, to jednak koszt zakupu takiego kompletu może poważnie nadwyrężyć Twój budżet. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup soundbara. To niezwykle wydajne i praktyczne urządzenie, które swoim wyglądem przypomina nieco długą i dość grubą listwę. Sprzęt ten składa się z kilku lub nawet kilkunastu wbudowanych głośników, często w zestawie znajduje się też osobny subwoofer. Co ważne, soundbar możesz kupić już za kilkaset złotych, co jest znaczącą oszczędnością w stosunku do kina domowego.

Soundbary cechują się doskonałymi możliwościami, dzięki zastosowanym technologiom mogą odtwarzać tzw. dźwięk przestrzenny, który określa się także jako dźwięk 3D. Dźwięk przestrzenny jest po prostu realnym dźwiękiem, który nagrano i odtworzono tak, aby w jak największej mierze imitować realny sposób poruszania się i dotarcia do receptorów słuchu. Dźwięk 3D jest zatem dźwiękiem, który otacza widza i zapewnia mu o wiele więcej wrażeń i emocji w czasie seansu. Warto jednak pamiętać, że na faktyczną jakość tego, jak brzmi dźwięk 3D, ma wpływ kilka czynników, z czego najważniejszym jest ilość kanałów w soundbarze.

Ilość kanałów w soundbarze to nic innego jak liczba wbudowanych głośników. Oczywiście im ich więcej, tym lepiej, jednak na jakość dźwięku wpływa także ich rodzaj. Ilość kanałów w soundbarze oznacza się za pomocą cyfr, najsłabsze urządzenia są opisane np. jako 2.0 lub 2.1, gdzie pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników wbudowanych, natomiast druga – liczbę głośników wolnostojących. Soundbar z najlepszym dźwiękiem ma jednak więcej oznaczeń, gdyż występuje trzecia cyfra – ta z kolei oznacza dodatkowe górne głośniki. Dźwięk przestrzenny jest zatem na wyciągnięcie Twojej ręki, a soundbar z najlepszym dźwiękiem może mieć nawet 13 głośników.

Soundbar z najlepszym dźwiękiem – dlaczego warto taki kupić?

Porównywanie 1:1 soundbarów z zestawami kina domowego mija się z celem, gdyż pod względem jakości zawsze te drugie wypadają znacznie lepiej. Pamiętajmy jednak o dużej różnicy w cenie – dlatego soundbary to doskonałe wyjście dla osób, które cenią sobie jakość dźwięku, lecz jednocześnie nie chcą wydawać na sprzęt przesadnie dużych kwot.

Bezsprzecznie jednak soundbary gwarantują lepsze odtwarzanie dźwięku niż głośniki wbudowane w telewizor. Urządzenia te są po prostu głośniejsze i zapewniają czystszy oraz bardziej wyrazisty dźwięk. Sam montaż czy spersonalizowanie ustawień soundbara nie powinno Ci sprawić żadnych problemów. Soundbar najlepiej prezentuje się bezpośrednio pod telewizorem na szafce, można go również przymocować do ściany dzięki specjalnemu uchwytowi. Soundbar z najlepszym dźwiękiem to obowiązkowe urządzenie dla każdego, kto chce przeżywać więcej podczas domowych seansów. Nieważne, czy oglądasz film, ulubiony serial lub transmisję sportową. Nie wierzysz? Przekonaj się na własnej skórze, jak wielkie możliwości otwiera przed Tobą nowy soundbar!