Bieganie po górach to połączenie solidnego treningu z możliwością podziwiania pięknych widoków. Jeśli komuś nie wystarcza zwykłe „klepanie” kilometrów po asfalcie, to biegi górskie mogą okazać się doskonałym urozmaiceniem. Trzeba jednak wiedzieć, że aktywność ta jest dość wymagająca, dlatego potrzebne będzie odpowiednie przygotowanie. Jak zacząć biegać po górach? Sprawdź praktyczne wskazówki.
Przygotowanie organizmu do biegania po górach
Bieganie po górach może przybierać różne formy, od krótkich biegów 5-kilometrowych do długich wypraw na 100 km. Musisz wiedzieć, że niezależnie od dystansu, bieganie po górach to dość wymagająca aktywność i znacznie różni się od biegania w płaskim terenie. Dlatego bez odpowiedniego przygotowania nie warto porywać się na tak ogromny wysiłek. Jak się zatem przygotować?
Osoby, które wcześniej trenowały bieganie, mają oczywiście łatwiejsze zadanie. Organizm jest już poniekąd przyzwyczajony do aktywności, dlatego wystarczy urozmaicić nieco trening. W Twoim planie biegowym powinny znaleźć się przede wszystkim podbiegi i inne elementy siły biegowej, które przygotują organizm do poruszania się po górach. Warto też regularnie wykonywać biegi wytrzymałościowe oraz treningi siłowe czy funkcjonalne.
Jeśli natomiast nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z bieganiem, to warto zacząć przygotowania od treningów w płaskim terenie.
Odzież i sprzęt do biegania po górach
Aby bieganie po górach było komfortowe i bezpieczne, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria. Wybór odzieży zależy oczywiście od warunków pogodowych. Latem powinna być to termoaktywna koszulka, spodenki, nakrycie głowy oraz wygodne skarpetki. Zimą warto ubierać się warstwami: bielizna termiczna, bluza, kurtka. Na nogach oczywiście ciepłe leginsy lub spodnie. Nie zapominaj też o czapce i rękawiczkach.
A co ze sprzętem? Przede wszystkim przyda się plecak do biegania lub specjalna kamizelka, w którą będziesz mógł zapakować napoje, prowiant, telefon, latarkę czy inne potrzebne rzeczy. Początkującym biegaczom górskim poleca się też kije do biegania. Pomagają one rozłożyć obciążenie na więcej grup mięśniowych, a nie tylko na nogi. Dodatkowo dzięki nim łatwiej jest utrzymać równowagę.
Odpowiednie obuwie to podstawa
Tak jak w przypadku każdego rodzaju biegania, w biegach górskich podstawą są odpowiednie buty. To one w głównej mierze będą wpływały na komfort treningu. Buty do biegania po górach powinny mieć przede wszystkim agresywniejszy bieżnik niż buty do asfaltu. Zapewnią Ci one przyczepność i dobry kontakt z podłożem w trakcie biegu. Warto też wybierać obuwie z membraną (czyli tkaniną, która nie przepuszcza wody), ponieważ pogoda w górach może zmienić się bardzo szybko i nigdy nie wiemy, kiedy spotka nas deszcz.
Bieganie po górach może zacząć każdy. Trzeba tylko wiedzieć jak się przygotować. Trening w górskich terenach nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję i formę, ale jest też doskonałym sposobem na pozbycie się stresu i innych negatywnych emocji. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować, odpowiedź jest jedna: oczywiście, że tak!