Tempo życia i masa obowiązków, jakie codziennie na nas czekają obijają się na stanie naszych mieszkań – po prostu nie mamy czasu na sprzątanie. Wolimy wykorzystać ten czas na pracę lub rozwój osobisty. Patrząc na to zjawisko oczami przedsiębiorcy, warto zastanowić się nad założeniem firmy sprzątającej. Liczba zapracowanych ludzi jest przecież całkiem spora i cały czas wzrasta.

Własna firma, która posiada profesjonalny sprzęt do sprzątania wydaje się być całkiem opłacalnym biznesem. Zwłaszcza, że w Polsce rośnie zapotrzebowanie na tego typu usługi – zarówno wśród osób prywatnych, jak i w firmach.

Czym jest firma sprzątająca?

Działalność tego typu firmy opiera się na wykonywaniu czynności związanych z usługami porządkowymi. Firma świadczy również usługi utrzymania czystości oraz pielęgnacji terenu, np. znajdującego się wokół zakładu trawnika lub ogrodu. Najczęstszymi klientami są biura, banki, szkoły, urzędy etc. Jednak wśród klientów coraz częściej możemy również spotkać osoby prywatne, które nie mają czasu na sprzątanie. Najwięcej klientów jest oczywiście w dużych miastach.

Czy są jakieś wymagania?

Założenie i prowadzenie firmy sprzątającej nie jest objęte żadnymi przepisami dotyczącymi posiadania kwalifikacji lub doświadczenia w tym zakresie. Nie trzeba spełniać dodatkowych warunków, ale warto mieć profesjonalny sprzęt do sprzątania, a także sumiennych i dokładnych pracowników, którzy będą dobrze wykonywać swoją pracę. Firmę można prowadzić zarówno z pozycji właściciela (zatrudniając inne osoby) lub jako jednoosobowa działalność gospodarcza.

Formalności na start

Jeżeli już wybierzemy formę prowadzenia działalności musimy ją oczywiście zarejestrować. Jednoosobowa działalność lub spółka cywilna musi zostać zgłoszona za pomocą formularza CEIDG-1, który składa się w odpowiednim urzędzie (gminy lub miasta). Złożenie dokumentu może odbywać się na kilka sposobów – osobiście, elektronicznie za pomocą specjalnego podpisu kwalifikowanego, elektronicznie przez profil zaufany ePUAP lub z wykorzystaniem tradycyjnej poczty. W tym ostatnim podpis musi być poświadczony notarialnie. W przypadku wybrania opcji trzeciej będziemy wcześniej zmuszeni do wizyty w urzędzie w celu poświadczenia swojej tożsamości. Po złożeniu pisma otrzymujemy wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz własny numer NIP i REGON. Uzyskanie wyżej wymienionych wpisów jest całkowicie bezpłatne.

Firmę można założyć również jako spółkę jawną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak tutaj musimy złożyć odpowiedni wniosek do rejestru KRS (Krajowy Rejestr Sądowy).

Określenie działalności

Zakładając firmę, musimy dokładnie określić zakres jej działalności. Do tego celu służy PKD. Numer PKD dla firm sprzątających to 81.21.Z (niespecjalistyczne sprzątanie obiektów przemysłowych i budynków). Taki tez numer musimy wpisać we wniosku. możemy również dopisać inne PKD do działalności – nie ma to dużego znaczenia, a może się przydać na przyszłość, w razie gdybyśmy chcieli rozszerzyć zakres oferowanych usług, np. o sprzedaż czy wypożyczanie profesjonalnego sprzętu do sprzątania.