Wykładziny w płytkach – dlaczego to dobry pomysł w przypadku przytulnej kawiarni?

0
1037

Wykładzina w restauracji znacznie zmienia jej klimat. Sprawia, że wnętrze staje się przytulne i ciepłe. W niektórych typach lokali z kącikami dla dzieci jest zaproszeniem do zdjęcia butów i beztroskiej zabawy boso. Zwykle jednak powodem, który sprawia, że restauratorzy niechętnie decydują się na wykładzinę, bywają problemy z jej czyszczeniem.

Wykładziny obiektowe to inny rodzaj tkanin

Wykładziny, jakie kupujemy do własnych domów, dostępne są co prawda w szerszej gamie kolorystycznej, są przyjemniejsze w dotyku i czasem bardziej fantazyjne niż wykładziny obiektowe. Czego tym drugim nie można odmówić? Przede wszystkim odporności. Zwykle wykonane z doskonałej jakości materiałów mają znacznie większą trwałość i mniejszą ścieralność niż domowe odpowiedniki. Wyjątkowym rodzajem wykładzin do obiektów są te oferowane w formie płytek. Tak samo trwałe jak klasyczne wykładziny welurowe, a jednak umożliwiające kreowanie ciekawych wzorów na podłodze.

Wykładziny w płytkach – o co chodzi?

Jaka jest podstawowa zaleta posiadania płytek na tarasie – poza oczywiście łatwością w ich czyszczeniu? Jeśli komukolwiek, kiedykolwiek na tarasie przewróciła się ciężka metalowa czy ceramiczna donica, wie doskonale, o ile łatwiej jest wymienić jedną płytkę zamiast reperować całą powierzchnię tarasu. Taką samą łatwość w utrzymaniu gwarantują wykładziny w płytkach. Ich wzór niekoniecznie musi być szachownicą oczywiście. Można dowolnie komponować długie prostokąty z powtarzającymi się kwadratami oraz dobierać odpowiedni dla siebie splot. Od pętelkowego, przez cięte włókno, aż po wykładziny igłowane i strukturalne. Tego typu wykładziny spotkać możemy w biurach i hotelach, jednak ich wytrzymałość i niezwykłe formy zachęcają do wykorzystania ich również w lokalach gastronomicznych.

Wykładzina w restauracji – czy na pewno?

Dobrze dobrana wykładzina może na tyle zmienić wystrój wnętrza, że dbanie o dekoracje stanie się łatwiejsze i ograniczy wydatki do minimum. Naturalnie można połączyć linoleum czy klasyczne płytki przy wejściu do lokalu z ciepłymi płytkami z wykładziny w centralnej części kawiarni. Co więcej, można też dzięki płytkowej formie wykładziny, wydzielać z jej pomocą obszary lokalu jak bar, strefa dla dzieci czy kącik z fotelem do czytania książki bądź gazety. Przenikanie się struktur i kolorów sprawi, że w jednym minimalistycznie urządzony wnętrzu uzyskamy głębię i wrażenie ładnie zagospodarowanej przestrzeni. Wykładziny w płytkach stosowane w kawiarni wcale nie muszą pokrywać całej jej powierzchni, w newralgicznych miejscach można je łagodnie i estetycznie połączyć z płytkami czy panelami winylowymi.

Jedynym, o co warto zadbać szczególnie na etapie projektu, jest takie dobranie kolorów wykładziny w płytkach, by całość była zgrana. I tak przy nieco żywszych kolorach mebli i ścian, zaleca się na podłodze stosowanie pasteli w jednym odcieniu lub neutralnych brązów. W przypadku wnętrz białych, szarych lub czarnych, podłogę z powodzeniem mogą wypełniać śmiałe połączenia żywych ciepłych jak czerwień i żółć barw.