W co zainwestować 10000?

Inwestowanie posiadanych pieniędzy to najlepszy sposób, by szybko się rozmnożyły. Odłożenie ich w domu jest z kolei najgorszym, co można zrobić z punktu widzenia ekonomii – jak w takim razie zainwestować 10 000, by zarobić możliwie dużo? Wszystko zależy od stopnia akceptowanego przez inwestora ryzyka oraz od czasu.

Bezpieczne opcje – lokaty i obligacje

Lokata bankowa, najlepiej na określony czas, to jedno z najbezpieczniejszych wyjść. Warto rozejrzeć się na rynku i porównać oferty banków. Najkorzystniejsze oprocentowanie towarzyszy zwykle zastrzeżeniu, że wpłaconych pieniędzy nie będzie można odzyskać przez pewien czas. Wcześniejsza wypłata skutkuje wtedy utratą odsetek. Istnieją lokaty dzienne, miesięczne, półroczne, a także przewidujące dłuższy okres inwestycji. Lokata to sposób godny polecenia każdemu, kto chce oszczędzać niezbyt długo, ale z pewnością coś zarobić.

Obok lokat bezpieczną wersję inwestycji stanowią obligacje skarbowe. Są podobne do lokat, różnią się jednak okresem inwestycji. O ile lokatę można z powodzeniem założyć na rok czy trzy miesiące, o tyle obligacje stają się najbardziej opłacalne dopiero przy dwóch, trzech, pięciu latach. W co zainwestować 10 000, lokaty czy obligacje? Tutaj decyzja zależy od czasu.

Trochę ryzyka

Fundusz inwestycyjny stanowi dobre wyjścia dla każdego, kto chce ryzykować w nieco ubezpieczony sposób. Banki zwykle uśredniają ryzyko i chronią swoich klientów przed wielkimi stratami, jednak żaden nie zagwarantuje zarobku. Może się zdarzyć i tak, że zainwestowane 10 000 przepadnie lub stopnieje do 5 000.

Gra na giełdzie to z pewnością możliwość, która pozwala zarobić najwięcej. Niestety, można też najwięcej stracić. Gra na giełdzie wiąże się z koniecznością znajomości rynku. Trzeba wiedzieć, które akcje kupić, jak odczytać prognozy, a ponad to, mieć silne nerwy. Niestety konieczne jest także liczenie się z możliwością straty. Zainwestowanie 10 000 na giełdzie może w po roku dać 50 000, albo zostawić inwestora z niczym. Wszystko zależy od wiedzy, doświadczenia oraz… szczęścia.