Trzy powody, dla których warto rozważyć założenie lokaty

Dla wielu osób lokaty już dawno przestały być sposobem na efektywne pomnażanie zgromadzonego kapitału. Niskie oprocentowanie spowodowane obniżką stóp procentowych wcale jednak nie oznacza, że trzeba rezygnować z tego typu produktów. Poznaj powody, dla których założenie lokaty bankowej może się opłacać.

Rekordowo niskie stopy procentowe utrzymują się od dłuższego czas, co wpływa niekorzystnie na oprocentowanie lokat. Obecnie już można tylko pomarzyć o zyskach, które można było osiągnąć jeszcze kilka lat temu. Niemniej jednak istnieje kilka powodów, dla których lokaty bankowe nadal mogą się opłacać. Co prawda nie można liczyć na wysokie zyski, ale… pieniądze to nie wszystko.

1. Bezpieczeństwo

Lokaty bankowe mają to do siebie, że zapewniają bezpieczeństwo ulokowanym środkom. Kapitał nie podlega utracie – także w przypadku zawirowań na rynkach finansowych. Nie ma to miejsca również wtedy, gdy dany bank ogłosi upadłość – wówczas depozyt zwraca Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokaty są więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą odkładać pieniądze, ale nie lubią podejmować żadnego ryzyka. W przypadku tych produktów nie da się stracić wpłaconego kapitału.

2. Gwarancja zysków

Wpłacając kapitał i wypłacając go w odpowiednim momencie, bank doliczy należne odsetki. Zysk jest gwarantowany – o ile dotrzymasz umowy. W przeciwnym razie bank nie wypłaci odsetek albo też wypłaci je tylko częściowo.

3. Szybki dostęp do pieniędzy

Chociaż lokaty bankowe wiążą się z „zamrożeniem” środków na określony czas, w rzeczywistości masz stały dostęp do pieniędzy. Możesz wypłacić całość kapitału w dowolnym momencie – wtedy, gdy zaskoczą cię nieprzewidziane wydatki.

Mimo że taka opcja jest możliwa, nie warto jej nadużywać. Dlaczego? Wypłata gotówki przed tzw. okresem zapadalności oznacza utratę całości lub części odsetek.

Jak wybrać dobrą lokatę bankową?

Lokata lokacie nie jest równa, dlatego koniecznością jest porównanie dostępnych ofert. Aby jednak podjąć właściwą decyzję, warto poznać najważniejsze parametry lokat. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, masz szansę na wybór dobrej lokaty.

  • Oprocentowanie

W momencie gdy średnie oprocentowanie lokat nie jest zadowalające, warto szukać najkorzystniejszych ofert. Jedną z opcji jest Lokata Plus dostępna w Toyota Banku, w ramach której można zyskać nawet do 0,80% w skali roku!

  • Możliwość zachowania odsetek po zerwaniu lokaty

W zależności od rodzaju lokaty istnieje możliwość otrzymania 0,1 należnych odsetek w momencie zerwania umowy. To dobra wiadomość dla tych osób, które muszą wypłacić pieniądze wcześniej z powodu nieoczekiwanego wydatku.

  • Warunki dodatkowe

Niektóre banki – szczególnie w przypadku lokat z ponadprzeciętnym oprocentowaniem – stawiają dodatkowe warunki. Oferta może być skierowana wyłącznie do nowych klientów lub na tzw. nowe środki.

Takie podejście nie jest jednak zasadą, dlatego warto szukać takich lokat bankowych, które – mimo wyższego oprocentowania – dostępne są dla każdego.

Jeżeli szukasz instrumentu oszczędnościowego niewiążącego się z żadnym ryzykiem, lokata bankowa to najlepsze rozwiązanie.