Studia dziennikarskie – Warszawa

Każdy młody człowiek po skończeniu szkoły średniej staje przed życiowym dylematem,  co dalej. Praca czy dalsza nauka?  Większość podejmuje decyzję o pójściu na studia . Młodość ma to do siebie, że chętnie i łatwo dostosowuje się do nowych warunków. Dlatego ludzie wchodzący w dorosłe życie chętnie zmieniają miejsce zamieszkania, Jednym z największych miast studenckich jest niewątpliwie Warszawa. Młodzi mają też głowy pełne ideałów, chcą zmieniać świat, a kto jak nie dziennikarz ma wpływ na rzeczywistość i opinie ludzi. Dlatego też studia dziennikarskie w Warszawie stają się jednym z popularniejszych.

 

Stolica i szkoły wyższe

Studia dziennikarskie – Warszawa            Obecnie na rynku, również w Warszawie istnieje wiele szkół wyższych, część z nich jest prywatna. Oferują one studia dziennikarskie I i II stopnia oraz możliwość uzupełnienia warsztatu podczas nauki uzupełniającej na studiach podyplomowych. Jeśli przyszły mistrz dziennikarstwa  zdecyduje się na uczelnię prywatną, najpierw musi ponieść spore koszty aby zdobyć odpowiednią wiedzę i ukończyć szkołę. Z drugiej zaś strony, studia te zapewniają kontakt z wykładowcami zajmującymi się rzemiosłem dziennikarskim, a nie ma co kryć Warszawa jako stolica, jest skupiskiem największej liczby osób z tej branży to również tu dzieje się najwięcej.

Wśród uczelni prywatnych, działających w Warszawie i mających w swojej ofercie studia dziennikarskie, wymienić można. Społeczną Akademię Nauk, Grupa uczelni Vistula, Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Oferta studiów dziennikarskich w tych szkołach zdaje się być również interesująca ze względu na fakt, iż szkoły te współpracują z mediami, dając możliwość zdobycia pierwszych szlifów. Są też w Warszawie państwowe  uczelnie oferujące studia dziennikarskie. Jedną z nich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, drugim ale najlepiej znanym jest oczywiście Uniwersytet Warszawski. Wszystkie te uczelnie oferują rozmaite kierunki i specjalności. Są to między innymi, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, logistyka i administrowanie w mediach oraz dziennikarstwo i medioznawstwo.

 

Jak się dostać na wymarzone studia dziennikarskie w Warszawie

            Należy zatem dobrze rozważyć jaki kierunek wybrać, pamiętając jednocześnie, że studia dziennikarskie, nawet w Warszawie, to jedynie zapoznanie się z warsztatem pracy. Konieczne jest posiadanie szerokiej wiedzy ogólnej, którą powinniśmy posiadać podejmując pracę w charakterze dziennikarza. Co za tym idzie, nie jest prostym dostać się na wymarzone studia dziennikarskie również i Warszawie. Trzeba po pierwsze zdać maturę na wysokim poziomie. Przy rekrutacji brane są pod uwagę wyniki z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, geografii czy historii ale również z języka obcego. Niektóre ze szkół, tak prywatne jak i państwowe, jak choćby UKSW w Warszawie, przyjmując kandydata na studia dziennikarskie, organizują dodatkowy egzamin czyli rozmowę kwalifikacyjną.