startup
Fot. Pexels.com

Masz innowacyjny pomysł na biznes? Stworzyłeś produkt, którego nie ma jeszcze na rynku? Załóż startup! Jest to specyficzny rodzaj firmy, który może wspomóc w realizacji Twojego marzenia.

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/co-to-jest-startup/

Czym jest startup?

Możemy spotkać się z dwoma definicjami tego określenia. Pierwsza z nich wskazuje na młode, innowacyjne firmy, które dopiero się rozwijają. Znajdują się w początkowej fazie tworzenia biznesu.

Kolejna definicja wiąże się z modelem na pozyskiwanie funduszy. Polega on na niskim ryzyku osoby zakładającej startup. Ona najczęściej ma jedynie innowacyjny pomysł. Osoby inwestujące środki finansowe zyskują pewien procent własności firmy. Często pełnią także funkcję doradczą w kwestiach finansowych i biznesowych.

Najważniejszą cechą w obu przypadkach jest innowacyjność. Projekt, który realizujemy musi pod jakimś względem wyróżniać się na tle konkurencji. Sam model biznesowy czyli chociażby sposób na pozyskiwanie środków czy sposób wejścia na rynek nie musi być innowacyjny, może być powielony. Jednak sam produkt musi nieść ze sobą choć drobną zmianę.

Jak założyć startup?

Samo założenie takiego biznesu jest stosunkowo proste. Oczywiście o ile mamy już swój pomysł na firmę. Proces ten jest bardzo podobny do zwykłego założenia przedsiębiorstwa. Potrzebna jest rejestracja w CEIDG poprzez formularz CEIDG-1. Również należy zarejestrować się przy pomocy tego samego formularza do ZUS I US. Zabezpiecza to nas pod względem prawnym.

Jednak to nie koniec. Aby pozyskać fundusze ważne jest stworzenie biznesplanu. Najlepiej mieć go już gotowego jeszcze przed złożeniem wniosku CEIDG-1. Biznesplan pozwoli nam o ubieganie się o różnego rodzaju dotacje np. z Unii Europejskiej. To biznesplan sprawia, że możemy pozyskać inwestora prywatnego bądź inne przedsiębiorstwo.

Kiedy mamy już doskonale przygotowany biznesplan warto rozpocząć poszukiwania inwestora. Często założenie firmy następuje dopiero po pozyskaniu inwestora. Wtedy jest to gwarancja, że uda nam się zrealizować pomysł.

Teraz już wiesz czym jest startup. Ponadto zdajesz sobie sprawę jakie kroki należy podjąć, aby założyć taką firmę. Jeśli masz innowacyjny pomysł nie ma na co czekać. Sprawdź się!

Zobacz też: http://www.odpowiedzialne-inwestowanie.pl/skuteczne-delegowanie-zadan-w-pracy-jak-to-robic/