autobus

Przewóz osób to niewątpliwie bardzo odpowiedzialna praca. Wielu z nas zapewne zdarzyło się przemieszczać po mieście, kraju czy nawet świecie busem. Wsiadając do średniej wielkości metalowej puszki, bądź co bądź, powierzamy swoje życie osobie siedzącej za kółkiem. Prawdopodobnie nikt z nas nie patrzy na to w ten sposób, jednak jest to prawda.

Praca kierowcy busa

Praca kierowca busa            Praca kierowcy busa może być monotonna – polega na jeżdżeniu w kółko od punktu A do punktu B, niekiedy kilka razy w ciągu jednego dnia, jeśli bierzemy pod uwagę przewozy miastowe lub podmiejskie. Jednak rozszerzając perspektywę na cały kraj czy też Europę, wydaje się to być nie tylko odpowiedzialna, ale także ekscytująca praca, która może dawać możliwości zobaczenia wielu ciekawych miejsc.

Do podstawowych zadań kierowcy busa należy oczywiście przewóz osób, ale także, jak już zostało wspomniane, odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów. W razie wypadku to właśnie prowadzący pojazdem zostaje pociągnięty do odpowiedzialności. Dlatego też kierowca dba także o utrzymanie dobrego stanu technicznego i czystości pojazdu, a także zabezpiecza go po zakończonej pracy. Nikt nie zna lepiej pojazdu niż osoba, która nim jeździ, nikt również nie zadba o niego tak dobrze, jak kierowca, ponieważ dobry stan techniczny i zaufanie do maszyny pozwala kierowcy czuć się bezpiecznie na drodze. Kierowca busa ma również za zadanie bieżące prowadzenie kart drogowych. Jak widać, nie wystarczy wsiąść za kółko i ruszyć do wyznaczonego punktu.

Pomimo dużej odpowiedzialności wielu ludzi, nie tylko młodych (z badań wynika, że ponad 90% to mężczyźni), decyduje się na zrobienie prawa jazdy kategorii B i rozpoczęcie pracy u różnych przewoźników. Jest to jakaś myśl dla amatorów jazdy, którzy dzięki temu mają okazję zobaczyć kawałek świata. Jednak czy praca kierowcy busa przynosi dobre zarobki?

Wynagrodzenie kierowcy busa

Oczywiste jest, że nie ma jednej, ustalonej pensji dla wszystkich kierowców. Wszystko zależy od ich doświadczenia, możliwości firmy, która go zatrudnia, a przede wszystkim dystansu jaki pokonuje w trakcie swojej pracy. Na podstawie badań można jednak określić w przybliżeniu ile wynosi średni zarobek kierowcy kategorii B.

Uśrednione całkowite miesięczne wynagrodzenie (brutto) wynosi 2775zł. Jest to oczywiście mediana zarobków. Według ankiety niestety ok 50% osób zarabia mniej, czyli co drugi kierowca busa otrzymuje pensję o wysokości 2273zł, a 25% znajduje się poniżej rynku. Są oczywiście przypadki wyższych wynagrodzeń. Zarobek pozostałych kierowców oscyluje w granicach trzech tysięcy złotych, z czego najlepsi z nich (około 25%) mogą liczyć na wynagrodzenie równe lub większe niż 3517zł.

Niestety nie są to zatrważające wynagrodzenia, w moim mniemaniu, niezbyt proporcjonalne do pracy oraz odpowiedzialności spoczywającej na kierowcach busów. Ofert pracy jednak nie brakuje, więc jeśli ktoś myśli o przebranżowieniu i zwiedzeniu odrobiny świata, to oferty dla kierowców międzynarodowych czekają na potencjalnych kandydatów. Powodzenia!