Pożyczka konsolidacyjna

Większość Polaków ma ogromne zadłużenie, będąc posiadaczami nawet kilku pożyczek takich ja kredyt hipoteczny, zadłużenie na karcie kredytowej czy zobowiązanie gotówkowe. Powodem tego jest łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju pożyczek. Można je zaciągnąć w zaciszu domowym, czy przez internet. Trzeba pamiętać o planowaniu wydatków i rozsądnym zaspokajaniu własnych potrzeb. Pożyczki bowiem, również te konsolidacyjne mają nam ułatwiać życie. Czasem jednak, zwłaszcza kiedy rozsądek na chwilę zostanie zagłuszony chęcią posiadania. Często tracimy nad tym wszystkim kontrolę i kredyty stają się naszą zmorą.. Zapominamy kiedy trzeba zapłacić ratę lub potrzebujemy kolejnego zastrzyku gotówki. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być pożyczka konsolidacyjna, zwłaszcza jeśli naszym podstawowym celem jest obniżenie wysokości rat.

 

Konsolidacja – wady i zalety

Pożyczka konsolidacyjna 	            Wspomniany termin oznacza nie więcej jak tylko połączenie wielu zobowiązań w jedno z pojedynczą ratą. Na pewno łatwiej żyć z tego rodzaju kredytem. Opłacamy zobowiązanie, a bank, w którym wzięliśmy pożyczkę konsolidacyjną załatwia całą resztę. Czyli spłaca nasze wcześniejsze zadłużenie. Ponadto najczęściej rata jest zazwyczaj niższa aniżeli tych kredytów, które opłacane były osobno. Nie oznacza to, że pożyczka konsolidacyjna jest tańsza. To  duży błąd w myśleniu. Zakładając, że pożyczyliśmy w sumie 120000, a zobowiązanie  podpisane mamy na 12 lat. To po konsolidacji, zwiększy się z pewnością czas kredytowania, na przykład do 15 lat, a także suma całkowitej spłaty. I o tym należy zawsze pamiętać, biorąc pożyczkę konsolidacyjną. Przed podjęciem tak ważnej decyzji trzeba przeanalizować przynajmniej kilka propozycji zwracając jednocześnie uwagę na wysokość spłaty całkowitej, wysokość raty oraz okres spłaty. Ważne jest też oprocentowanie kredytu. Nigdy nie należy decydować o żadnych kredytach pod wpływem emocji. Należy zawsze dobrze rozważyć za i przeciw, poszukać porady u osób, które znają się na pożyczkach konsolidacyjnych, lub u znajomych, mających doświadczenie z takim zobowiązaniem. Ponadto decydując się na wspomniane zadłużenie mamy szansę na zmianę lub wybór waluty, w jakiej będziemy je spłacać.

 

Zadania klienta

Załóżmy zatem, że podjęliśmy decyzję, chcemy mieć niższe raty, bierzemy pożyczkę konsolidacyjną. Co dalej? Należy dobrze zastanowić się które nasze zobowiązania będziemy łączyć. Czas na formalności. Bank będzie sprawdzał nasza zdolność kredytową, rodzaj zatrudnienia, przyjrzy się również wysokości naszych dochodów. Kolejna rzecz, to umowy pożyczek, które będą podlegać konsolidacji. Ponadto konieczne będą dodatkowe dokumenty jak choćby wyciąg z konta bankowego czy harmonogram spłat. Następnym krokiem będzie wyprawa do placówki bankowej, udzielającej pożyczki konsolidacyjnej. Na miejscu zostanie sporządzona umowa, którą oczywiście należy, przed podpisaniem dokładnie przeczytać, a wszelkie wątpliwości może, a nawet powinien wyjaśnić pracownik banku. Dalej to już tylko spłacanie kredytu.