Poradnik o oknach PCV

Wybór okien pcv z pewnością nie należy do prostych. Na rynku funkcjonuje bardzo wielu producentów, którzy zawsze szeroko zachwalają swoje okna jako najlepsze, niezawodne i na lata. Jednak z pewnością czymś muszą różnić się między sobą okna PCV, trzeba tylko wiedzieć, na jakie parametry techniczne zwracać uwagę. Poniżej krótki poradnik dotyczący tego jak wybrać okna PCV, na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu, który najbardziej dotknie kieszeni.

Poradnik o oknach PCV

Dla laika niezwiązanego z branżą budowlaną, wgłębienie się w temat okien z pewnością może być odrobinę kłopotliwe i trudne. Pojawiają się tam liczne sformułowania techniczne, które mogą brzmieć jak tak zwana czarna magia. Na szczęście nie trzeba tak szczegółowo znać się na tym temacie, by w praktyce, czyli podczas wyboru okien poradzić sobie całkiem sprawnie. Kiedy o kluczowe kwestie zapyta się sprzedawcę lub doradcę klienta w salonie z oknami, z pewnością zrobi to odpowiednie wrażenie.

Obciążenie wiatrem i wodoszczelność

Jeden z aspektów stosunkowo rzadko poruszany przez producentów okien, którzy opisują swoje produkty, to wytrzymałość okien na obciążenia związane z wiatrem oraz ich wodoszczelność. W Polsce coraz częściej mają miejsce gwałtowne zjawiska pogodowe z silnym wiatrem. Warto zatem dowiedzieć się, jakie parametry wytrzymałościowe mają wybrane przez nas okna. Drugi ważny parametr to ich wodoszczelność. Z porywistym wiatrem często w parze idzie deszcz, zacinający na ściany budynków i okna. Warto dowiedzieć się zatem, czy dana konstrukcja okienna o określonej wytrzymałości na obciążenie wiatrem, zachowa również szczelność na przenikanie wody opadowej.

Izolacyjność akustyczna okna

Jeden z ważnych parametrów dotyczy tego, jak okno izoluje hałas. W końcu pragniemy mieć w domu cicho i przyjemnie, nawet jeżeli mieszkamy w głośnej okolicy. Przed wyborem okien o określonej izolacyjności akustycznej (która w opisie okien oznaczona jest jako RA1 lub RA2), trzeba wcześniej ustalić wartość obciążenia elewacji budynku hałasem.

Okna energooszczędne

Sprzedawcy okien uwielbiają posługiwać się chwytliwymi hasłami reklamowymi, które brzmią bardzo prawdopodobne i profesjonalnie. Dlatego też wszystkie okna na rynku są zawsze energooszczędne, chociaż wgłębiając się w profesjonalne artykuły można znaleźć informacje, że to raczej tylko teoria niż praktyka. W praktyce każdy producent może przyjmować i podawać dowolne wartości współczynnika przenikania ciepła, mieszczące się poniżej pewnej krytycznej wartości, wyznaczonej przez krajowe przepisy techniczno-budowlane. Jednym słowem podczas wyboru okien nie należy aż tak bardzo emocjonować się świetnymi parametrami, które dotyczą energooszczędności. Niech absolutnie nie będzie to główne kryterium wyboru, gdyż brak dokładnych i ścisłych regulacji, a co za tym idzie – producenci mogą nadużywać hasła energooszczędne.

Przepuszczalność energii słonecznej

Kolejne niezwykle skomplikowane parametry techniczne okna dotyczą przepuszczalności energii słonecznej i światła do środka budynku. Jakie cechy w tym aspekcie są najbardziej pożądane w przypadku okien? Warto wybierać okna, które pozwalają przenikać energii słonecznej co bardzo pozytywnie wpływa na poprawę bilansu energetycznego budynku, szczególnie w okresie sezonu grzewczego. Jednym słowem pomieszczenie będzie nagrzewało się od słońca, co może wpłynąć na zmniejszenie na przykład opłat za ogrzewanie. Oczywiście w sezonie letnim w pomieszczeniach będzie też cieplej – może być zatem trudniej obniżyć w nich temperaturę na przykład za pomocą klimatyzatora.

Przepuszczalność światła

Kolejny bardzo ważny punkt to przepuszczalność światła – ma ono ogromne znaczenie dla dobrego funkcjonowania człowieka, a nawet jego zdrowia psychicznego. Kupując nowe okna PCV trzeba zatem zadbać o to, by przepuszczały one jak najwięcej światła do środka – to właśnie o ten współczynnik warto zapytać producenta ( współczynnik przepuszczalności światła Lt). Jak zatem można łatwo się przekonać to stosunkowo specjalistyczne parametry, o których czowiek nie znający się na branży raczej nie ma większego pojęcia. Na koniec warto pamiętać o tym, że liczy się nie tylko design i wygląd okna, ale też właśnie również jego właściwości techniczne.