Nowe i używane maszyny cnc

Wysoka cena nowych maszyn cnc sprawia, że wiele osób rozważa zakup używanych urządzeń. Liczą, że maszyny z drugiej ręki zapewnią taką samą jakość i wydajność pracy, a przy okazji uda się zaoszczędzić. Czy tak jest w rzeczywistości?

Co nam dają maszyny cnc i ile kosztują

Maszyny cnc, czyli urządzenia sterowane numerycznie przez program komputerowy, wykorzystywane są szeroko do obróbki różnego typu materiałów w zakładach przemysłowych. Ich największą zaletą jest precyzyjna praca, a także powtarzalność pozwalająca produkować dużo elementów o takim samym wyglądzie. Rola człowieka ogranicza się tu do wprowadzenia ustawień, w oparciu o które maszyna przystępuje do pracy. Efektem jest dużo mniejsze ryzyko błędów ludzkich, które dotychczas generowały spore straty.

Nowoczesne technologia kosztuje i to niemało. Koszt zakupu nowej obrabiarki cnc to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli chcemy kupić całe centrum obróbcze do różnego typu prac musimy wydać równowartość małego mieszkania (150 -200 tys. zł). Szukając oszczędności firmy przemysłowe rozważają zatem zakup używanych maszyn cnc, które w zależności od wieku, marki i funkcji mogą kosztować nawet o połowę mniej. Pytanie brzmi tylko, czy to dobry pomysł.

Nowe maszyny cnc contra używane

Używane maszyny cnc często bywają przysłowiowym kotem w worku. Możemy nie wiedzieć, ile naprawdę mają lat i jak długo były eksploatowane. Z zewnątrz mogą prezentować się znośnie, jednak w trakcie pracy okaże się, że wykazują symptomy zmęczenia materiału. Sama naprawa może przewyższyć koszty zakupu, jak to często bywa przy urządzeniach specjalistycznych.

Do tego dochodzi kwestia certyfikacji, a konkretnie oznaczenia CE. Jest to gwarancja, że dana maszyna dopuszczona jest do obrotu na terenie krajów wchodzących w skład Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, w tym Polsce. Nadaje się ją urządzeniom, które przeszły odpowiednie testy i badania przyznające im certyfikat bezpieczeństwa i jakości wykonania. Niestety, używane maszyny cnc mogą posiadać sfałszowany certyfikat CE. Tutaj jest to po prostu loteria.

W przypadku nowych maszyn cnc sprawa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ dostajemy do producenta wszystkie papiery wliczając w to gwarancję na wiele lat. Każdą mniejszą lub większą usterkę powstałą nie z naszej winy możemy naprawić w ramach serwisu. Ponadto są to urządzenia posiadające autentyczny certyfikat CE, mamy więc pewność, że zostały wykonane z dobrej klasy materiałów oraz że są bezpieczne podczas pracy.

Na co zwracać uwagę kupując używane obrabiarki cnc?

Podczas zakupu używanych urządzeń sterowanych numerycznie należy zatem patrzeć na wiek, stan techniczny, a także certyfikat bezpieczeństwa i jakości CE. Ważna jest także cena, która musi być na tyle niska, by zakup się opłacał, ale podejrzanie niska z kolei może oznaczać kłopoty. Kolejna sprawa to wygląd – to ostatnia rzecz, na którą warto zwracać uwagę, chyba że szukamy czegoś w miarę kompaktowego. Wtedy liczy się dla nas oczywiście powierzchnia obudowy. Warto kupować używane obrabiarki cnc znanych i sprawdzonych marek. Zawsze to mniejsze ryzyko oraz można poczytać opinie w Internecie na temat konkretnego urządzenia.

Części do maszyn przemysłowych znajdziesz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl oferujący między innymi czujniki przemysłowe