Lokata dla dziecka - czy warto?

Odpowiedzialni rodzice myślą o przyszłości swojej pociechy jeszcze zanim powitają ją na świecie. Nie chodzi tu tylko o rozważania nad szkołą, zawodem czy hobby – w grę wchodzi także finansowe zabezpieczenie małego człowieka na przyszłość. Lokata dla dziecka to coraz popularniejsze rozwiązanie. Oto kilka jej podstawowych zalet.

Na czym to polega?

Wiele banków ma w swojej ofercie specjalne lokaty na przyszłość dziecka, choć równie dobrze można skorzystać z innych możliwości. Są to lokaty długoterminowe, przy czym wcale nie trzeba wpłacać ogromnych kwot. W zasadzie znaczą większość rodziców stać na taki krok. Już sto złotych miesięcznie przyniesie możliwość odłożenia sporej kwoty, a nie chodzi przecież o to, by zapewnić potomkowi utrzymanie na całe życie. Lokata dla dziecka służy nauce oszczędzania i zwiększeniu dostępu do rozmaitych życiowych szans i zamiarów, gdy takie się pojawią. To także bufor bezpieczeństwa dla całej rodziny – nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się większa kwota pieniędzy.

Dlaczego warto?

Oszczędzanie przez długo okres czasu często skutkuje korzystnym oprocentowaniem. Zanim dziecko skończy osiemnaście lat i zacznie snuć własne plany i marzenia na przyszłość, rodzice będą już dysponowali kapitałem, który znacznie je wspomoże. Dzięki temu wkraczająca w dorosły świat osoba nie będzie musiała się na starcie borykać z ograniczeniem finansowym. Studia za granicą, płatne szkolenia, kursy – to wszystko stanie się łatwiej dostępne. Regularne odkładanie pieniędzy to ponad to bardzo dobry zwyczaj, którego warto uczyć dzieci. Pozwala wyrobić w sobie cierpliwość, nawyk rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, a także zyskać poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Szerokie możliwości

Oprócz klasycznych lokat czy polis posagowych zabezpieczających dzieci, istnieje szereg innych możliwości. Fundusze inwestycyjne są nieco bardziej ryzykowne, za to klasyczne konto oszczędnościowe nie niesie z sobą żadnego ryzyka. Warto dobrze przyjrzeć się różnym możliwościom i zapewnić dziecku łatwiejszy start niewielkim kosztem.