Podnośniki koszowe, nazywane też zwyżkami i podestami ruchomymi, są urządzeniami objętymi przepisami dozoru technicznego. Aby móc z nimi legalnie pracować, należy mieć zatem odpowiednie uprawnienia. Do ich uzyskania potrzebny jest kurs na podnośniki koszowe. Dlaczego warto zdecydować się na taki kurs? Jak on wygląda? Ile kosztuje? Wyjaśniamy!
Czy na podnośniki trzeba mieć uprawnienia?
Tak, przepisy wymagają, aby osoby pracujące z podnośnikami koszowymi przejezdnymi, samojezdnymi posiadały ważne uprawnienia. Są one określane jako uprawnienia UDT – Urzędu Dozoru Technicznego, ale mogą je także wydawać inne jednostki dozoru, takie jak TDT – Transportowy Dozór Techniczny albo WDT – Wojskowy Dozór Techniczny.
Warto pamiętać o tym, że uprawnienia na podnośnik nie są już bezterminowe. Obecnie należy przedłużać je co 5 lat. Można robić to bezpłatnie, gdy przez minimum 3 lata pracowało się jako operator maszyny. Wystarczy wtedy tylko wysłać wniosek do jednostki technicznej z prośbą o ich wydłużenie.
Dlaczego warto mieć kwalifikacje na podest ruchomy?
Posiadanie uprawnień na podesty ruchome związane jest z licznymi korzyściami na obecnym rynku pracy. Osoby mające kwalifikacje mogą pracować zarówno we własnym zakresie, jak i dla innych firm, co zwiększa szansę na zatrudnienie.
Z uprawnieniami na podnośniki samojezdne można między innymi pracować w poniższych branżach:
- Budownictwo,
- Wykończenia,
- Przemysł,
- Konserwacja,
- Prace z zielenią,
- Prace porządkowe,
- Logistyka,
- Obsługa eventów.
Jak widać, kurs na podnośniki może przydać się w wielu różnych zawodach, zarówno mężczyznom, jak i kobietom. To powoduje, że są one przyszłościową inwestycją w kwalifikacje zawodowe.
Dodatkowo warto podkreślić, że uprawnienia na podnośniki koszowe wydane w Polsce są też honorowane w wielu innych państwach. Musimy jednak pamiętać, że poza granicami Polski kluczowe znaczenie mają przepisy innego kraju, dlatego należy pamiętać o dostosowaniu uprawnień do konkretnych wymogów za granicą, na przykład o ich przetłumaczeniu.
Gdzie organizowane są kursy na podnośniki koszowe?
Aktualnie na kurs na podnośniki można zapisać się w wielu ośrodkach szkoleniowych działających na terenie całego kraju. Należy wybrać ośrodek certyfikowany przez UDT (UDT-CERT), co jest potwierdzeniem, że odbywające się w nim kursy są zgodne z obowiązującymi przepisami.
Adresy ośrodków szkoleniowych wraz z aktualnymi terminami organizowania kursów znaleźć można w internecie.
Warto też wskazać, że wiele wypożyczalni podnośników oferuje swoim klientom kursy na podesty ruchome. Taka usługa jest dostępna między innymi w wypożyczalni AA Herkules, która działa w wielu regionach Polski i jest jedną z największych firm tego typu w kraju.
Kto może zapisać się na szkolenie na zwyżki?
Aby zapisać się na szkolenie na podnośniki koszowe, konieczne jest spełnienie kilku podstawowych wymogów:
- Wiek co najmniej 18 lat,
- Wykształcenie co najmniej podstawowe,
- Brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy jako operator potwierdzony badaniami lekarskimi.
Jak odbywa się szkolenie na operatora podestu ruchomego?
Szkolenia operatorów podnośników koszowych składają się z dwóch głównych elementów – teorii i praktyki:
- Część teoretyczna obejmuje informacje związane z dozorem technicznym, budową i działaniem podnośników, BHP – bezpieczeństwem i higieną pracy, zasadą obsługi podnośników w zróżnicowanych warunkach.
- Część praktyczna włącza prowadzenie podnośników na placu manewrowym pod okiem instruktora, co pozwala na zapoznanie się z ich działaniem i naukę ich obsługi.
Po zakończeniu teorii i praktyki kursanci podchodzą do egzaminu przed komisją UDT albo innej jednostki certyfikującej. Większość ośrodków szkoleniowych organizuje egzaminy we własnych siedzibach, dlatego nie ma konieczności dojeżdżania na egzamin. W trakcie egzaminu kursanci sprawdzani są pod kątem posiadanej wiedzy i znajomości zasad obsługi maszyn.
Zaliczenie egzaminu na podnośniki koszowe pozwala na uzyskanie uprawnień do ich obsługi. Wydawane są one w formie kompaktowej, plastikowej karty formatu ID, na której znajdują się informacje o posiadaczu i jego uprawnieniach.
Kurs na podnośniki – ile trwa?
Najczęściej kurs na podnośniki trwa około 2-3 dni, które obejmują zajęcia teoretyczne i praktyczne.
Ile kosztuje kurs na podnośniki koszowe?
Cena kursu na operatora podestów ruchomych przejezdnych jest zależna od wybranego ośrodka szkoleniowego. Zazwyczaj jest to wydatek na poziomie około 650-1000 złotych netto. Należy doliczyć również do niego opłatę za egzamin, który wynosi 325 złotych.
Podsumowując, zapisanie się na kurs na podnośniki jest przyszłościowym wyborem, który pozwoli na poszerzenie perspektyw zawodowych. To inwestycja, która może szybko się zwrócić!