Pierwszy i najważniejszy krok do kredytu na remont domu to zdolność kredytowa. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę w tej kwestii?
Bank chce upewnić się, że będziesz mógł swobodnie spłacać raty kredytu hipotecznego, a jednocześnie stać Cię będzie na dalsze utrzymanie. Dlatego momencie złożenia wniosku o kredyt na remont domu będzie weryfikował Twoją zdolność kredytową. Zobacz zatem jakie aspekty zostaną wzięte pod uwagę?
Co jest brane pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej?
Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu na remont domu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. To kluczowy warunek otrzymania kredytu hipotecznego. Oto co jest potrzebne do określenia zdolności kredytowej:
- dochody – w tym wysokość miesięcznego wynagrodzenia netto oraz rodzaj umowy, na podstawie, której otrzymujesz pensję,
- koszty utrzymania – bank będzie szacował, jakie są Twoje miesięczne koszty utrzymania. Liczone będą spłacane już pożyczki czy kredyty, posiadane karty kredytowe czy limity w koncie osobistym, a także inne stałe comiesięczne wydatki, między innymi: opłaty za czynsz czy prąd. Brany pod uwagę jest także Twój stan cywilny i to, ile osób masz na utrzymaniu.
- historia kredytowa – bank sprawdzi w BIK Twoją historię kredytową. Znajdują się tu wszystkie zaciągane przez Ciebie w instytucjach finansowych zobowiązania. Zweryfikuje, między innymi: czy obecnie spłacasz jakieś kredyty, na ile jesteś zadłużony, czy masz karty kredytowe oraz jakie masz dostępne limity. Z kolei jeśli prowadzisz własną działalność, sprawdzi, czy nie zalegasz z płatnościami wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o kredyt na remont domu, możesz sprawdzić swoją zdolność kredytową. Dzięki temu, będziesz mógł wstępnie oszacować, czy w ogóle masz szanse na otrzymanie kolejnego zobowiązania. Najprostszym sposobem na sprawdzenie swojej zdolności kredytowej, jest pobranie Raportu BIK. W ten sposób będziesz mógł wejść w rolę banku i otrzymać te same informacje, na podstawie których oceniana jest twoja zdolność kredytowa.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Jeżeli chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, zacznij od świadomego i konsekwentnego budowania pozytywnej historii kredytowej. Oto kilka zasad jej tworzenia:
- Spłacaj swoje kredyty w terminie.
- Monitoruj swoją historię, aby mieć nad nią kontrolę – w ten sposób wychwycisz każdą nieprawidłowość.
- Korzystaj z kredytów na drobne rzeczy. W ten sposób budujesz obraz rzetelnego kredytobiorcy. Jeśli nie masz historii kredytowej, jesteś dla banku anonimowym kredytobiorcą.
- Wyraź zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. Umożliwisz dostęp kredytodawcom do swojej dobrej historii kredytowej.
- Nie bierz zbyt wielu kredytów i nie spłacaj jednego drugim. Można w ten sposób wpaść w pętlę zadłużenia.
- Rozmawiaj z kredytodawcą. Jeśli masz problemy ze spłatą kredytu, ustal z bankiem nowe zasady spłaty.