Jak szukać konta osobistego dla siebie

Konto osobiste znacznie ułatwia zarządzanie swoim budżetem i środkami finansowymi. To już nie tylko narzędzie do realizacji przelewów przechowywania finansów. Nowoczesne konta osobiste to małe, indywidualne centra sterowania z szeregiem zaawansowanych opcji, takich jak płatności telefonem, cele oszczędnościowe czy wymiana walut. Jak wybrać konto dla siebie w dobie szerokiego wachlarza opcji, jakie oferują banki? Oto kilka najważniejszych wskazówek!

Konto osobiste – podstawa współczesnej bankowości

Konto osobiste to inaczej rachunek bankowy lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Uchodzi za jeden z najbardziej podstawowych produktów oferowanych przez wszystkie działające na rynku banki. To rozwiązanie, z którego mogą korzystać ich indywidualni klienci, a często taki rachunek jest jednocześnie konieczny, aby móc korzystać z pozostałych opcji,, takich jak lokaty terminowe, limity kredytowe czy konto oszczędnościowe.

W praktyce konto osobiste umożliwia:

  •       przechowywanie środków finansowych;
  •       otrzymywanie należności np. z tytułu wynagrodzenia, emerytury, najmu, świadczeń socjalnych;
  •       realizację przelewów.

 Aby otworzyć rachunek w wybranym banku, podpisuje się z nim imienną umowę – dlatego przyszły właściciel konta musi być osobą posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. To nie oznacza, że osoby niepełnoletnie nie mogą korzystać z własnego konta. W takim przypadku umowę z bankiem podpisuje po prostu ustawowy przedstawiciel.

Jak wybrać idealne konto osobiste?

Można na własną rękę porównywać produkty w bankach, które cię najbardziej interesują. Jednak o wiele łatwiej i szybciej będzie, jeśli wykorzystasz internetowe zestawienie najlepszych kont osobistych. Znajdziesz tam porównanie parametrów, które najbardziej cię interesują.

Aby z kolei określić te ostatnie, musisz dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami. Jeśli często podróżujesz za granicę, na pewno zwrócisz uwagę na swobodny dostęp do wirtualnego kantoru zintegrowanego z twoim bankiem. Jeśli z kolei dużą wagę przywiązujesz do oszczędności, zainteresuje cię konto osobiste pozwalające pomnażać zgromadzony kapitał. Najczęściej jednak klienci liczą na sprawną realizację ich podstawowych potrzeb. Poza możliwością przechowywania środków, są to:

  •       zlecenia przelewów standardowych i ekspresowych;
  •       wypłaty gotówki z bankomatów;
  •       realizowanie bezgotówkowych płatności.

Koszty prowadzenia rachunku – zwróć na nie uwagę!

Kiedy określisz, czego oczekujesz od swojego konta osobistego, kolejnym krokiem będzie sprawdzenie kosztów związanych z jego posiadaniem, a także rozmaitymi operacjami, jakie będziesz z jego pomocą wykonywać. Niektóre z najczęstszych obciążeń to:

  • miesięczna opłata za prowadzenie konta osobistego;
  • miesięczna opłata za wydanie i użytkowanie karty debetowej;
  • opłaty związane z wypłatą gotówki z bankomatów krajowych i zagranicznych;
  • opłaty związane z obsługą w oddziale banku;
  • opłaty dotyczące przelewów standardowych i ekspresowych.

Dokładne informacje możesz znaleźć w sieci, na stronach prezentujących konkretne oferty banków, oraz w tabelach opłat i prowizji – z takim dokumentem powinieneś szczegółowo się zapoznać, zanim podpiszesz umowę z konkretną instytucją. Taka weryfikacja danych może się czasem okazać długa i żmudna, ale nie powinieneś jej pomijać. Właśnie wtedy warto sięgnąć po wspomniane zestawienie ofert kont osobistych, które gromadzi informacje o wszystkich kluczowych dla ciebie opłatach.

Jak znaleźć najlepsze konto osobiste dla siebie? W zgodzie ze swoimi potrzebami i możliwościami. Przy szerokiej obecnie ofercie na rynku można wybrać rachunek, dzięki któremu twoje środki będą bezpieczne, a ty będziesz zarządzać nimi dokładnie tak, jak chcesz.