Jak powitać w firmie nowego pracownika? Podpowiadamy!

0
804

Poszukiwanie pracy często jest długotrwałym i wyczerpującym zajęciem. Nie inaczej wygląda to od strony pracodawcy, który w proces rekrutacji inwestuje czas i pieniądze. Nową osobę na pokładzie tym bardziej warto powitać w szczególny i kulturalny sposób. Zapewni to zastrzyk energii na start i ułatwi wdrożenie w nowe obowiązki.

Na początek wyznacz opiekuna

W pierwszym dniu pracy pracownik ma przeważnie mnóstwo pytań, a nierzadko również obaw i wątpliwości. Jeszcze częściej jest trochę onieśmielony sytuacją, a na pewno zagubiony. Zwyczaje, które pozwalały na wrzucanie takiej osoby na głęboką wodę, a w najlepszym razie pozostawianie jej samej sobie, coraz częściej są już tylko żenującym wspomnieniem przeszłości. W szanujących się firmach są natomiast zupełnie nie do pomyślenia, świadczą bowiem o wątpliwym profesjonalizmie pracodawcy. Nie zawsze nowego pracownika w arkana pracy może wprowadzić bezpośredni przełożony, ale zawsze można wyznaczyć doświadczoną osobę, która to zrobi. Chodzi nie tylko o zapoznanie z procedurami, dokumentami i pierwszymi obowiązkami. Nie należy również ignorować takich podstawowych zasad, jak oprowadzenie pracownika po firmie, pokazanie najważniejszych pomieszczeń i działów, czy przedstawienie tej osoby. Ktoś powinien również zadbać o to, by pracownik jak najszybciej otrzymał niezbędny sprzęt i nie siedział smutno i bezczynnie przy pustym biurku.

Welcome pack – coraz popularniejszy zwyczaj

W bardzo dobrym guście są specjalne powitalne paczki dla nowych pracowników. W najlepszych firmach to reguła i jeden z wyznaczników stosunku pracodawcy do swoich podwładnych. W welcome packu mogą znaleźć się różne przedmioty: długopisy, notatnik, czy gadżety z logo firmy. Jeszcze milej, gdy powitalny prezent jest praktyczny, smaczny i świadczy i trosce pracodawcy. Do takich welcome packów należą z pewnością kosze lub skrzynki z owocami. To miły element zaskoczenia i sposób na uprzyjemnienie całego pierwszego dnia w pracy. Nowy pracownik od razu otrzyma informację o tym, że firma dba o swoich ludzi. W takim welcome packu mogą znaleźć się owoce, zdrowe przekąski, ale również inne atrakcyjne produkty, jak np. soki, syropy czy miody. Powitalny upominek powinien być oczywiście estetycznie zapakowany, a jeszcze lepiej, jeśli będzie podpisany imieniem i nazwiskiem nowego pracownika. Można do niego także dołączyć kartkę z życzeniami udanego dnia w pracy. Welcome Pack możesz zamówić w Dailyfruits na stronie https://dailyfruits.pl/dailyfruits-welcome-pack/

Powitalny mail

Maile z działów Human Resources są najczęściej pomijane przez pracowników, chyba że są to maile powitalne. To nie żart. Badania wykazują, że welcome emails czyta ponad 90 proc. osób. W zasadzie powinno się wysyłać dwa osobne maile. Pierwszy z nich ma być skierowany wyłącznie do nowej osoby na pokładzie i spersonalizowany. W takiej wiadomości podkreślamy, jak ważne jest dla pracodawcy stanowisko, które obejmuje nowy pracownik i zaznaczamy, że trafia ono do właściwej osoby. Warto przedstawić również przebieg pierwszych dni i podać dane kontaktowe do opiekuna. Taki przekaz pomaga zredukować poziom stresu i niepokoju oraz sprawia, że już pierwszego dnia pracownik może poczuć się jak u siebie. W wielu dużych firmach welcome emails wysyła się jeszcze przed rozpoczęciem pracy, co jest bardzo mile widzianym zabiegiem.

Druga istotna kwestia to mail powitalny na temat nowej osoby, który otrzymają wszyscy pracownicy firmy. Należy w nim przedstawić członka zespołu, zaznaczyć, jakie stanowisko obejmuje, podać dane kontaktowe do niego i poprosić innych o ciepłe przyjęcie.