Jak nie dać się oszukać na montażu okien?

0
1028

W ostatnim czasie udało ci się wreszcie postawić swój pierwszy własny dom. Nie możesz się doczekać chwili, gdy w końcu zamieszkasz w nim z całą swoją rodziną i zaczniecie wieść spokojne życie z dala od wścibskich sąsiadów z bloku. Zanim to jednak zrobicie, czeka was jeszcze montaż okien, które są w końcu podstawowymi i bardzo ważnymi elementami wszystkich obiektów użytkowych. Zapewne sami nie będziecie się nimi zajmować, dlatego poszukacie dobrej ekipy fachowców, która zrobi to za was. Jak jednak możesz samodzielnie sprawdzić, że usługa, którą oferuje firma to rzeczywiście ciepły montaż okien i okna prawidłowo zamontowane? Czytaj dalej, a unikniesz licznych błędów popełnianych przez klientów przy korzystaniu z tej specjalistycznej usługi.

Dlaczego jednak montaż okien jest aż tak ważny, że powinieneś mu poświęcić więcej czasu? Z wielu powodów. Tym oczywistym jest wpływ na ogólną użyteczność domu i samych okien, ale ma on też znaczenie ze względów finansowych. Podczas kupowania okien najprawdopodobniej mogłeś się już przekonać, że wielu ich producentów oferuje na nie gwarancję wyłącznie wtedy, gdy klient zdecyduje się skorzystać z ich autoryzowanej ekipy specjalistów. W innym wypadku nie jest on udzielany. Jeżeli więc kupisz okna w jednym sklepie, a postanowisz, że będą one montowane przez niezależnie działającą firmę, najprawdopodobniej nie otrzymasz na nie żadnej gwarancji. Dlaczego jednak tak właśnie się dzieje? Ponieważ producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, iż do uszkodzeń najczęściej dochodzi nie z powodu kiepskiej jakości okien, a przez ich nieprawidłowy montaż. Szacuje się, że w aż dziewięćdziesięciu procentach bywa on główną przyczyną usterek. Czasem warto więc rozważyć opcję wykupienia okien i montażu u jednego producenta.

Załóżmy jednak, że mimo wszystko postanowiłeś kupić okna w jednym miejscu, a prawidłowy i szczelny montaż okien powierzyć zupełnie innej firmie. To rozwiązanie też może być dobre, o ile zadbasz o kilka kwestii i wcześniej się zabezpieczysz na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Zrobisz to w bardzo prosty sposób. Jednym twoim obowiązkiem będzie rzetelne sprawdzenie podpisywanej umowy. W żadnym wypadku nie stawiaj na niej swojego podpisu, dopóki dokładnie jej nie sprawdzisz i nie zapoznasz się ze wszystkimi jej kruczkami. Umowa zacznie obowiązywać dopiero w chwili, w której obie strony się na niej podpiszą.

Daj sobie trochę czasu. Nie spiesz się, nawet jeśli wykonawca już czeka, aż wykonasz parafkę. Masz pełne prawo siedzieć nad umową tak długo, jak tylko tego chcesz. Zobacz więc, czy zawiera ona wszystkie dane wykonawcy i informacje na temat sposobu przeprowadzania prac. Musi także znaleźć się w niej przewidywany termin realizacji zlecenia oraz wszelkie związane z nim koszta. Jeżeli tylko coś jest dla ciebie niejasne, nie bój się zgłosić do prawnika. Czasami takie drobne porady prawnicze świadczone są zupełnie za darmo. Poszukaj ich w Internecie i zadzwoń do eksperta od tego typu dokumentacji, by upewnić się, że w umowie znalazło się wszystko to, co powinna ona zawierać.

Zatrudnionej ekipy nie powinieneś też zostawiać samej sobie. Bardzo często błędy popełnione w trakcie montażu nie wynikają wcale z kiepskiego doświadczenia czy gorszych kwalifikacji, a z naumyślnego pominięcia pewnych podstawowych zasad. Niektórzy „fachowcy” po prostu je bagatelizują. Chcą zrobić coś szybciej, dlatego zaniedbują kluczowe reguły montażu. Możesz sam więc zapoznać się z nimi trochę wcześniej, by potem samodzielnie weryfikować pracę zatrudnionych osób. Przygotuj się do czekającej cię współpracy. Zacznij szukać informacji na własną rękę. Bardzo wartościowy poradnik odnajdziesz m.in. tutaj – https://prawidlowymontaz.pl/firma/aprel, ale jeśli uznasz, że on ci nie wystarczy, zajrzyj też do innych źródeł wiedzy. Możesz nawet zacząć udzielać się na forach internetowych, by czerpać bezcenne informacje od samych klientów. To oni zwykle najlepiej ci doradzą. Podpowiedzą, jak powinna wyglądać właściwa współpraca z ekipą zajmującą się montażem okien.

Źródło: Aprel – prawidłowy montaż okien