fotowoltaika cena

Rachunki za prąd z roku na rok stają się coraz wyższe. Motywuje nas to do tego, aby skorzystać z alternatywnych źródeł energii, które są zarówno darmowe, jak i korzystne dla naszego środowiska. Co powinniśmy wiedzieć na temat fotowoltaiki? W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna? Ile kosztuje nas fotowoltaika? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Podstawowe informacje na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika jest powszechnie znana ze względu na możliwość zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Cały zestaw załączany jest z reguły do istniejącej już instalacji elektrycznej, dlatego też dodatkowe prace budowalne nie są konieczne. W konsekwencji mamy darmowy prąd w gniazdkach, który może być przez nas pożytkowany w dowolny sposób. Całość jest bezobsługowa- nie musimy niczego wymieniać, a wszelkie komponenty są uważane za bezawaryjne. Zapewne dlatego producenci oferują tak długie okresy gwarancji.

Instalacja fotowoltaiczna – w jaki sposób działa?

Jeśli chcielibyśmy uzyskiwać energię elektryczną ze słońca, nie obędzie się bez profesjonalnej instalacji fotowoltaicznej. Są to moduły, które zbudowane są z ogniw połączonych szeregowo w ramie. Wcześniej wspomniane ogniwa to w praktyce niewielkie kwadraciki, w których to dochodzi do efektu fotowoltaicznego. Wówczas odbywają się skomplikowane procesy związane z fizyką kwantową. Instalacja wytwarza prąd stały, następnie falownik przetwarza go na prąd zmienny. Energia wyprodukowana w taki sposób zupełnie nie różni się od tej, którą większość osób ma w gniazdkach.

Fotowoltaika cena

Ile wynosi fotowoltaika cena? Otóż dużo w tym przypadku zależy od rozmiaru, rodzaju, a także od jakości poszczególnych komponentów. Wpływ może mieć także rodzaj dachu, na którym poszczególne komponenty są montowane. Do całości musimy także wliczyć koszt związany z montażem, który również zależy od kilku aspektów, jak chociażby doświadczenie firmy, instalator, a także miejsce montażu. Na podstawie tych informacji możemy wywnioskować, że końcowy koszt może być różny. Jednakże uśredniając wszelkie wartości- po dokonaniu obliczeń musimy liczyć się z kwotą od 15 000 zł do 25 000 zł. Wpływ na jej dokładną wartość ma moc wybranej instalacji, rodzaj paneli, a także dofinansowanie, które być może uda nam się uzyskać. Dokładne ustalenie fotowoltaiki ceny jest więc możliwe dopiero po uzgodnieniu niezbędnych parametrów.