Integrowana produkcja roślin to zaawansowany system uprawy, który łączy innowacyjne technologie z dbałością o środowisko naturalne i zdrowie konsumentów. Certyfikat integrowanej produkcji to potwierdzenie, że dana uprawa spełnia topowe standardy zrównoważonego rolnictwa, gdzie zmniejsza się użycie środków chemicznych, a priorytetem jest jakość i bezpieczeństwo produktów. Certyfikacja IP nie tylko podnosi prestiż gospodarstwa, ale także otwiera drzwi do nowych rynków zbytu.
Certyfikacja integrowanej produkcji roślin – krok po kroku
Proces certyfikacji IPR jest relatywnie złożony i wymaga spełnienia kilku wymogów. Na początek niezbędne jest zgłoszenie gospodarstwa do systemu certyfikacji. Rolnik musi tym samym przedstawić szczegółową dokumentację dotyczącą nawożenia, wykorzystywanych środków ochrony roślin, a także technik agrotechnicznych, które powinny być zgodne z przyjętymi zasadami integrowanej produkcji. W dalszej kolejności odbywa się kontrola przeprowadzana przez uprawnioną jednostkę certyfikującą. Inspektorzy sprawdzają nie tylko dokumentację, lecz również kondycję upraw, sposób zarządzania gospodarstwem czy zgodność z przyjętymi normami. Specjaliści weryfikują, czy gospodarstwo wykorzystuje odpowiednie rotacje upraw, prowadzi monitoring szkodników i chorób, a także czy niweluje swój negatywny wpływ na środowisko. Po pozytywnym przejściu kontroli gospodarstwo dostaje niebywale prestiżowy certyfikat IP, który jest ważny przez określony czas – zwykle jest to rok. Certyfikacja nie kończy się jednak na jednorazowej inspekcji. Aby utrzymać certyfikat, rolnik powinien każdego roku przechodzić kontrole oraz stale aktualizować dokumentację. Dzięki temu jego gospodarstwo będzie uchodzić za profesjonalne i świadome ekologicznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o certyfikacie integrowanej produkcji, to sprawdź stronę: https://iprcert.pl/.
Podstawy integrowanej produkcji roślin
Integrowana produkcja roślin opiera się na zrównoważonym podejściu do rolnictwa, które łączy wysoką jakość produktów z niewielkim wpływem na środowisko. W centrum tego systemu stoi zasada prewencji, co oznacza, że głównym celem jest zapobieganie problemom. W gospodarstwach z certyfikatem zniwelowane jest ryzyko występowania szkodników czy chorób, poprzez odpowiednie zarządzanie uprawami. W integrowanej produkcji gigantyczne znaczenie ma różnorodność biologiczna. Stosowanie płodozmianu, dobór odpowiednich odmian roślin odpornych na choroby czy monitorowanie warunków atmosferycznych to absolutnie obligatoryjne elementy, które pozwalają na zmniejszenie użycia środków chemicznych. Jeśli jednak ich zastosowanie jest nieuniknione, to są one używane w minimalnych dawkach, zgodnie z precyzyjnymi zaleceniami. Dzięki temu możliwa jest ochrona zdrowia konsumentów i środowiska. Rolnicy z certyfikatem uchodzą za znacznie bardziej profesjonalnych, dlatego też ludzie chętniej korzystają z ich usług.
Ile kosztuje certyfikacja IP?
Koszt certyfikacji IP na szczęście nie jest zbyt wysoki, co sprawia, że każdy powinien sobie z nim poradzić. Opłata na rzecz jednostki certyfikującej dokonywana jest w dwóch częściach. Pierwsza część opłaty wynosi zazwyczaj 350 złotych i uiszczana jest do końca lutego każdego roku. Drugą część opłaty należy dokonać w terminie do dwóch tygodni od chwili otrzymania dokumentów. Kwota ta jest pomniejszona o wysokość pierwszej części wpłaty. Oczywiście ostateczne koszty mogą się różnić w zależności od jednostki certyfikującej, aczkolwiek zwykle oscylują one wokół wspomnianych wartości.