Oszczędzanie pieniędzy to najprostsza droga do osiągnięcia stabilności finansowej. Stabilność finansowa prowadzi z kolei do wolności i niezależności. Nie tylko od innych ludzi, ale również od instytucji takich jak np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Dziś wyjaśnimy jak wyrobić w sobie dobre nawyki i uczynić oszczędzanie przyjemnym.
Myli się ten, kto twierdzi, że oszczędzać mogą jedynie ludzie zamożni. Często zdarza się, że wraz ze wzrostem zarobków rosną również wydatki.
„Skoro zarabiam więcej muszę przecież jeździć lepszym samochodem, przeprowadzić się do większego mieszkania i zapewnić dzieciom prywatną edukację”. Czy oby na pewno?
Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu jest nie tylko systematyczność, ale również… wydawanie mniejszej ilości pieniędzy niż możesz.
Określ dokąd zmierzasz
Jeśli chcesz rozpocząć oszczędzanie, zdecyduj jaki jest Twój cel i kiedy chciałbyś go osiągnąć. Zdecydowanie łatwiej (i przyjemniej) oszczędzać na wakacje, nowy samochód czy poduszkę finansową niż na… nieokreślony cel-widmo.
Pamiętaj, że rezygnacja z finansowych pokus i spontanicznych wydatków będzie tym łatwiejsza, im bardziej zależy Ci na realizacji Twojego celu.
Planuj wydatki
Czy zauważyłeś, że kiedy robisz zakupy będąc głodnym kupujesz zdecydowanie więcej niż planowałeś? Podobnie, kiedy wychodzisz do sklepu bez listy zakupów.
Pierwszym krokiem do skutecznego gromadzenia oszczędności powinno być więc planowanie wydatków. Dobrym pomysłem będzie również ich notowanie. Dzięki temu za jakiś czas będziesz mógł ocenić na co wydajesz najwięcej i jakie koszty możesz ograniczyć. Właściwe „rozpoznanie terenu” pozwoli Ci działać w sposób przemyślany i precyzyjny.
Mądrze zarządzaj wynagrodzeniem
Chcesz zacząć oszczędzać? Ustaw w swoim banku zlecenie stałe, na podstawie którego 10% Twojej pensji będzie „wędrować” na konto oszczędnościowe. Jeśli to możliwe, kolejne 10% przeznacz na budowanie poduszki finansowej, która zapewni Ci zastrzyk gotówki w przypadku nieplanowanych wydatków.
Zadbaj o to, aby przelew był realizowany dzień lub dwa dni po otrzymaniu wynagrodzenia.
Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko „przejedzenia” całej pensji. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że już kilka miesięcy później zupełnie zapomnisz o ustawionym zleceniu. A stan konta oszczędnościowego za kilka lub kilkanaście miesięcy okaże się dla Ciebie miłą niespodzianką.
Alternatywą dla konta oszczędnościowego mogą być lokaty bankowe. Umieszczając oszczędności na lokacie „zamrozisz” pieniądze na kilka lub kilkanaście miesięcy. Dzięki temu nie roztrwonisz ich na zachcianki.
Działaj systematycznie
Mądre oszczędzanie nie polega na tym, by zrywami przelewać na konto oszczędnościowe połowę wynagrodzenia lub premii. Gromadzenie kapitału to systematyczność, dyscyplina i dobre nawyki. Wiedząc na co wydajesz najwięcej będziesz mógł zmieniać swoje przyzwyczajenia, przybliżając się do upragnionego celu.
Stawiaj sobie realne cele
Wiele osób zniechęca się do oszczędzania, stawiając sobie niemożliwe do realizacji cele. Jeśli miesięcznie zarabiasz 3000 zł, ciężko Ci będzie odłożyć połowę pensji. Jednak już 10 czy 20 proc. wydaje się całkiem realne. Transferując oszczędności na lokaty bankowe lub konto oszczędnościowe sprawisz, że będą systematycznie się pomnażać.
Ucz się
Znajomość specyfiki instrumentów finansowych pozwoli Ci podejmować trafne decyzje i mądrze inwestować. Konto oszczędnościowe, lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne, a może Forex? Rzetelna edukacja pozwoli efektywniej powiększać zgromadzony kapitał oraz… doda Ci pewności siebie.
Pomyśl o emeryturze
Gromadząc oszczędności, będziesz mógł uniezależnić swoją przyszłość od emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki zgromadzonym środkom będziesz mógł spać spokojnie wiedząc, że stać Cię na prywatną opiekę medyczną, kosztowne leki, wakacyjne wyjazdy, a nawet… spędzenie jesieni życia w innym kraju.
Pamiętaj, im wcześniej zaczniesz oszczędzanie, tym szybciej zgromadzisz potrzebny na emeryturę kapitał.