Czy walutowe konto oszczędnościowe to dobry pomysł na oszczędzanie?

Wyjazdy za granicę to Twoja codzienność? A może pracujesz dla zagranicznego pracodawcy i wynagrodzenie otrzymujesz w obcej walucie? Jeśli tak, pomyśl o założeniu walutowego konta oszczędnościowego. Poznaj powody, dla których to dobry sposób na powiększanie kapitału.

Walutowe konto osobiste to za mało, aby móc z zyskiem gromadzić zarobione pieniądze. Dlatego warto rozważyć założenie rachunku osobistego, które można prowadzić nie tylko w polskich złotych. Konto Oszczędnościowe w Getin Banku daje możliwość oszczędzania w euro oraz dolarach amerykańskich.

Zalety walutowego konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe walutowe niesie za sobą wiele korzyści, które w wielu aspektach pokrywają się z zaletami standardowego rachunku oszczędnościowego.

  • Możliwość pomnażania zgromadzonego kapitału

Zarobione pieniądze wcale nie muszą leżeć „bezczynnie” na rachunku osobistym. Mogą pracować z odpowiednio wysokim zyskiem – zapewnia to atrakcyjnie oprocentowane walutowe konto oszczędnościowe. Może ono wynieść nawet 1,60% w skali roku – wiele jednak zależy od oferty konkretnego banku.

Im wyższe oprocentowanie, tym na wyższy zysk można liczyć. Dlatego warto porównywać dostępne propozycje – także te, które będą wiązały ze zmianą banku i założeniem nowego konta osobistego.

  • Oszczędzanie nawet niewielkich kwot

Podobnie jak w przypadku standardowego rachunku oszczędnościowego, tak i walutowe konto pozwala oszczędzanie nawet niewielkich kwot. Minimalna wpłata nie jest wymagana – równie dobrze może to być zaledwie kilkadziesiąt euro czy kilkaset dolarów amerykańskich. Jednak im większe kwoty, tym wyższy możliwy do wypracowania zysk.

  • Zabezpieczenie przed wahaniami kursów walut

Zarabiając w walucie obcej, wcale nie trzeba od razu wymieniać je na polskie złotówki. Walutowe konto oszczędnościowe można w takim przypadku potraktować jako zabezpieczenie w razie wahań kursów walut. Co to oznacza? Jeśli cena dolara amerykańskiego lub euro będzie spadać, nie zdecydujesz się na wypłatę, lecz pozostawisz pieniądze, aby dalej pracowały. Gdy cena wzrośnie, wówczas możesz podjąć decyzję o wypłacie. Dzięki temu zarobisz na odsetkach oraz różnicy kursów walut. To podwójny zysk.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe w obcej walucie?

Jeśli chcesz osiągnąć maksimum korzyści, jakie zapewnia walutowe konto oszczędnościowe, musisz odpowiednio podejść do wyboru oferty. Szczególną uwagę zwróć na takie kwestie jak:

  • koszt otwarcia i prowadzenia rachunku,
  • wysokość oprocentowania dla poszczególnych walut,
  • limity kwotowe, dla których utrzymywane jest najwyższe oprocentowanie,
  • opłata za wypłatę pieniędzy z rachunku – sprawdź, czy pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa.

Walutowe konto oszczędnościowe to dobry sposób na pomnażanie obcej waluty. Możesz je założyć nie tylko, gdy zarabiasz w euro czy dolarach amerykańskich, ale także gdy często podróżujesz lub gromadzisz pieniądze z myślą o zakupach w sklepach zagranicznych.