Decyzję o wykonywaniu pracy chałupniczej, często podejmują studenci, uczniowie, mamy małych dzieci, osoby niepełnosprawne, lub po prostu ludzie, którzy chcą dorobić do wypłaty. W sieci jest wiele ofert pracy chałupniczej. Nie wszystkie są jednak wiarygodne. Może się bowiem zdarzyć, że poświęcimy swój czas na wykonanie jakiegoś zlecenia, usługi i nigdy nie zobaczymy za nie wynagrodzenia. Co robić, żeby uniknąć takiej sytuacji? Oto kilka wskazówek.
Zażądaj kaucji
To dziś częsty sposób, aby mieć pewność czy pracodawca jest uczciwy. Wielokrotnie spotykamy się w internecie z ogłoszeniami, gdzie pracodawca oferuje olbrzymie zyski i zero wysiłku. Często nie wymaga nawet CV. Aż szkoda nie skorzystać. Przeważnie jednak są to oszustwa. A obiecana wypłata nigdy nie trafi na nasze konto. Jeśli nie jesteśmy pewni co do wiarygodności pracodawcy, poprośmy o kaucję. Może być zwrotna, oddajemy ją wtedy po wykonanym zleceniu, bądź też zleceniodawca na koniec może sobie taką kaucję odliczyć od naszego wynagrodzenia. Taka kaucja to przeważnie 10 do 20 procent ustalonego wynagrodzenia.
Tu nasuwa się druga kwestia oszustw wśród ofert pracy chałupniczej. Mianowicie ustalenie wielkości wynagrodzenia. Niemal zawsze jest tak, że w ofercie nie podaje się określonej stawki, tylko slogany typu „wynagrodzenie zależy od twojego zaangażowania“ , „ty decydujesz ile zarobisz“, itp. Nie dajmy się na to nabrać. Jeśli oferta jest prawdziwa, pracodawca musi mieć określony budżet, i doskonale wie, ile chce za wykonanie zadania zapłacić. Ofert pracy chałupniczej gdzie pracodawca żąda pieniędzy od nas już na samym początku, w ogóle omijajmy z daleka. Zleceniodawca może tłumaczyć, że taka wpłata jest zabezpieczeniem, porywa koszty przesłania umowy itd. NIe dajmy się na to nabrać. Dla osoby niezdolnej do normalnej pracy koszt, jaki wymaga taki pracodawca, czyli ok. 30 zł jest duży, a potencjalny pracodawca liczy swoje zyski.
Sprawdzajmy opinie.
Opinie pod ofertą pracy chałupniczej są bardzo pomocne. Wiele możemy się z nich dowiedzieć. Czy pracodawca jest wypłacalny, a oferta pracy chałupniczej godna zaufania.
Jeśli nadal nie jesteśmy przekonani co do takiej oferty, zawsze możemy zadać pytanie. Osoby, które wcześniej korzystały z takiej oferty pracy chałupniczej, chętnie na nie odpowiedzą. Jeżeli opinii nie ma pod ofertą pracy, wystarczy w wyszukiwarce wpisać nazwę pracodawcy+opinię. Na pewno wyświetli się wiele wyników i będziemy mogli zweryfikować wiarygodność pracodawcy. Może się zdarzyć, że pracodawca nie podaje nazwy firmy. Może być to spowodowane tym, że nie chce ujawniać swoich planów rozwojowych konkurencji. Możemy wtedy poprosić portal, na którym jest wystawione ogłoszenie o weryfikację pracodawcy.
Poniżej przedstawiamy kilka zasad bezpiecznego zachowania na rynku pracy, podczas poszukiwania ofert pracy chałupniczej.
Zanim wyślesz swoją ofertę, dokładnie zapoznaj się z regulaminem serwisu, na którym publikowane jest ogłoszenie, oraz z jego treścią.
Jeśli ogłoszenie pracy chałupniczej budzi twoje zastrzeżenia, nie odpowiadaj na nie, zanim go nie zweryfikujesz.
Nie umieszczaj poufnych danych w dokumentach aplikacyjnych.