Smartfony tu urządzenia, które towarzyszą nam każdego dnia i to niemal w każdej minucie życia. Mamy je przy łóżku, w pracy, podczas uprawiania sportu lub gdy idziemy do łazienki. Sprawia to, że nierzadko narażone są na niebezpieczne sytuacje, na przykład kontakt z wodą. Niemal każdemu nas zdarzyło się przynajmniej raz w życiu zalać telefon wodą. Co zrobić w takiej sytuacji? Większość osób pod wpływem emocji jak najszybciej włącza ekran, aby upewnić się, czy telefon jeszcze działa. To największy błąd, jaki tylko można zrobić. Dlaczego i jak więc powinniśmy wtedy postąpić? Poznaj nasze praktyczne wskazówki.
Zalany telefon – co zrobić?
Twój dopiero zakupiony iPhone 8 Plus używany był zaledwie kilka dni, a przez nieuwagę uległ zamoczeniu? Zalanie telefonu nie musi automatycznie oznaczać, że nie będzie już nadawał się do użytkowania. Najważniejsze jest to, co zrobisz bezpośrednio po tym niespodziewanym zdarzeniu. Przede wszystkim, musisz powstrzymać się od włączenia go – wręcz przeciwnie, jak najszybciej użyj przycisku zasilającego, aby wyłączyć telefon całkowicie. Jeżeli jest to możliwe, postarać się wyciągnąć baterie. Jest to ważne, ponieważ prąd krążący po układach scalonych smartfona w kontakcie z wilgocią może spowodować spięcie, co będzie wiązało się z trwałym uszkodzeniem urządzenia. Nawet odrobina wody, na przykład przewrócona szklanka z napojem tuż obok telefonu, może spowodować powstanie spięcia. Jeżeli nie można włączać urządzenia, co więc powinno się zrobić? Smartfon musi być jak najszybciej rozkręcony, co umożliwi wysuszenie każdej jego wewnętrznej części. Nie warto jednak podejmować się tego zadania samodzielnie, szczególnie jeżeli nie masz odpowiedniego doświadczenia. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zostawienie tego zadania profesjonalistom. Telefon więc należy zanieść do serwisu i poinformować o zdarzeniu. Specjalista zajmie się jego rozkręceniem i osuszeniem, a następnie zastosuje specjalne substancje, aby jego metalowe części nie uległy korozji.
Zalany telefon – czego nie robić?
Spotkałeś się kiedyś z radą, aby włożyć zalany telefon do surowego ryżu? Wiele osób powołuje się na właściwości higroskopijne tego produktu. Jednak do tej pory nikt nie udowodnił naukowo, że sposób ten może działać – nie warto więc ryzykować. Jeszcze gorsza rada dotyczy użycia suszarki do wysuszenia zalanego telefonu. Postępując tak, jedynie pogorszysz sytuację, ponieważ możesz przyczynić się do rozprowadzenia wody po całym systemie, a tym samym do powstania spięcia. W dodatku telefony wrażliwe są na wahania temperatur. Z tego też powodu nie powinno się wystawiać urządzenia na działanie słońca czy kaloryfera. Wbrew powszechnym opiniom nie powinno się też kąpać zalanego smartfona w szklance z wódką. Jedynym bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem jest oddanie go do serwisu.