Układ chłodzenia odpowiada za zapobieganie wzrostowi temperatury silnika spalinowego ponad maksymalną wartość oraz utrzymanie jej w przedziale od 90 do 100 stopni Celsjusza. Jego prawidłowe funkcjonowanie zapewnia odpowiednie warunki do pracy samochodu. Zdarza się jednak, że układ chłodzenia ulega uszkodzeniu. Warto zatem znać najczęstsze przyczyny jego awarii.
Termostat – pierwsze źródło problemów
Część ta w zależności od temperatury cieczy chłodzącej przekierowuje jej strumień do „małego” lub „dużego” obiegu. Termostaty wykorzystywane są nie tylko w samochodach, ale i urządzeniach gospodarstwa domowego. Zasada ich działania jest bardzo prosta i opiera się na zwężaniu lub rozszerzaniu mieszka, blokującego albo otwierającego zawór, przekierowując płyn do chłodnicy. Termostaty stosowane w autach bardzo często jednak zacinają się, powodując różnorodne komplikacje. Jeśli w samochodzie część ta zablokowała się w pozycji zamkniętej, wówczas silnik ulega przegrzaniu. Układ chłodzenia bazuje bowiem jedynie na małym obiegu. Jeśli wąż, odprowadzający ciecz, jest zimny, wówczas termostat uległ awarii.
Za nowy element trzeba zapłacić od 50 do 250 złotych. Samodzielna naprawa termostatu nie jest opłacalnym rozwiązaniem. Przed zamontowaniem nowego elementu, należy pamiętać, by dokładnie oczyścić miejsce jego osadzenia. Warto zrobić to ostrożnie, by ewentualne zabrudzenia nie dostały się do układu chłodzenia. Po zamocowaniu termostatu, należy upewnić się, czy nie ma żadnych nieszczelności w okolicach miejsca jego zamontowania. Ostatni etap prac stanowi dolanie cieczy chłodzącej.
Sprawdź, czy wiatraki funkcjonują prawidłowo
W przypadku prawidłowego funkcjonowania termostatu należy sprawdzić, czy wentylator samochodu nie uległ awarii. Urządzenie to odpowiada za wspomaganie chłodnicy, jeśli temperatura powietrza jest bardzo wysoka, a jazda samochodem nie przebiega płynnie. Diagnostyka pracy wiatraka nie stanowi dużego wyzwania. Jeśli temperatura silnika jest wysoka, a mimo to nie słychać charakterystycznego dźwięku związanego z obracaniem łopatek wentylatora, wówczas oznacza to, iż urządzenie uległo awarii. Przyczyną komplikacji może być patyk lub inny prosty element, który dostał do środka maszyny. W tego typu przypadkach dochodzi do uszkodzenia łopatek. Problem ten nie jest trudny do zauważenia. Może się jednak zdarzyć, że uszkodzeniu uległ silnik wentylatora. W przypadku takiej awarii konieczna jest wymiana całego urządzenia. Za nowy wentylator trzeba zapłacić kilkaset złotych. Jeśli jednak silnik pracuje prawidłowo, wówczas należy sprawdzić termowłącznik. W przypadku awarii systemu, odpowiadającego za włączanie urządzenia, warto udać się do mechanika lub skorzystać z pomocy specjalisty od elektryki. Zepsuty sprzęt można bowiem naprawić bez konieczności zakupy nowej części.
Nieprawidłowa praca układu chłodzenia może być związana z różnorodnymi komplikacjami. W przypadku konieczności zakupu nowych części, warto pamiętać, by skorzystać z oferty sprawdzonych sprzedawców. Dobrej jakości elementy gwarantują bowiem wydajną pracę układu chłodniczego. Dostępne są one na stronie Aparts.pl.