Zalety wykorzystania kodów kreskowych

Charakterystyczne kompozycje pionowych kresek znajdziemy dziś już na każdym, nawet najmniejszym produkcie. Kody kreskowe w doskonały sposób ułatwiają życie handlowcom, jednak spektrum ich zastosowania jest zdecydowanie szersze. Zastanówmy się jakie korzyści przynosi ten prosty i niedrogi we wdrożeniu system znakowania.

Jak działa kod kreskowy?

Zacznijmy od krótkiego omówienia budowy kodu kreskowego i zasady jego działania. Podstawowy element to układ kresek o określonej grubości. Odległości pomiędzy poszczególnymi kreskami są uprzednio zdefiniowane w taki sposób, by światło emitowane przez czytnik mogło się odbić i dostarczyć pewny oraz jednoznaczny odczyt. Z tego też powodu kody powinny być umieszczane na jednolitym i kontrastowym tle, konieczne jest również zachowanie odpowiednich marginesów tworzących pole ochronne. Niekiedy pod kompozycją kresek możemy spotkać również cyfry. Systemy rozpoznawania kodów nie korzystają z tego rodzaju informacji, są one umieszczone jako pomoc dla ludzi obsługujących na przykład terminale.

Informacja zakodowana w postaci kresek może być odczytana przez wspomniany już czytnik i za jego pośrednictwem zostać wprowadzona do systemu komputerowego. W tym miejscu pojawia się pierwsza z wielu zalet oferowanych przez kod kreskowy – jest nią szybkość. Czytnik w ułamku sekundy potrafi dostarczyć informacje, których manualne wprowadzenie zajęłoby co najmniej kilkanaście sekund. To wartość trudna do przecenienia wszędzie tam, gdzie liczy się wysokie tempo pracy. Kolejną korzyścią jest nieomylność systemów. Błądzić jest rzeczą ludzką, to stare powiedzenie sprawdza się każdego dnia, a ilość popełnianych błędów rośnie wraz ze zmęczeniem pracownika. Zastosowanie kodów w praktyce eliminuje ten problem. Trzecią wartą odnotowania zaletą jest możliwość wprowadzenia automatyzacji. Odpowiednio skonfigurowany system z powodzeniem może zastąpić sztab osób zajmujących się na przykład segregacją towarów.

Gdzie spotkamy kody kreskowe?

Pierwszym skojarzeniem są oczywiście produkty dostępne w sprzedaży. Kody znajdziemy zarówno na artykułach spożywczych, jak i przemysłowych. Zdobią pojedyncze produkty, widoczne są też na opakowaniach zbiorczych. Doskonale ułatwiają prowadzenie magazynu, upraszczają remanent i przyspieszają obsługę kasową. Równie często, jak w handlu, wykorzystywane są one w logistyce. Firmy kurierskie i wysyłkowe szybko odkryły szeroki wachlarz korzyści możliwych do uzyskania dzięki zastosowaniu ujednoliconej metody oznaczania przesyłek. Dzięki temu możliwe staje się błyskawiczne zlokalizowanie paczki i prześledzenie jej drogi od nadawcy do odbiorcy.

Trudno dziś znaleźć branżę, która w codziennej działalności nie wykorzystuje kodów kreskowych. Ogrom korzyści w zestawieniu ze stosunkowo niskim kosztem inwestycji sprawia, że nie tylko duże koncerny, ale także niewielkie, często jednoosobowe przedsiębiorstwa sięgają po możliwości oferowane przez ten na pozór prosty system kresek. Przyspieszenie pracy i wyeliminowanie błędów to wartości, które w prosty sposób przekładają się na efektywność i zysk. Warto bliżej poznać świat kodów kreskowych.