Wybieramy wózek na mały magazyn sklepu internetowego

Zaadaptowany na magazyn garaż o powierzchni około 70 m kw to zaplecze sklepu internetowego sprzedającego tekstylia i elementy wyposażenia wnętrz. Poza opracowaniem procedur dostaw i wysyłek, przyda się pomoc w postaci wózka transportowego – jak go wybrać?

W sklepach i magazynach każdej wielkości pracują proste wózki platformowe z jedną burtą. Stanowią one najprostszy sposób na transport pełnych kartonów, ciężkich elementów, a nawet odpadów. Ilość zadań, w jakich uczestniczą wózki platformowe na magazynach sklepów, sprawia, że w ofertach specjalistycznych firm nimi handlujących jest mnóstwo modeli. Mamy wózki z poręczami spawanymi, składanymi, wózki wysuwane, z różnymi materiałami pokrywającymi burtę, rozmaite ładowności, średnice kół i dodatkowe rozwiązania. Jak się w tym wszystkim nie zgubić i wybrać coś odpowiedniego do małego sklepu internetowego. 

Wielkość magazynu, dynamika dostaw i wagi 

W zależności od specyfiki sklepu, ilości osób pracujących na magazynie oraz ich potrzeb zaczynamy weryfikację funkcji wózków platformowych. Dla sklepu z tekstyliami i lekkim wyposażeniem wnętrz zupełnie wystarczy wózek o ładowności do 150-200 kg i długości do 1 m. Jeśli dostawy odbywają się niewielkich odcinkach czasu, a magazyn charakteryzuje się sporą zmiennością asortymentu, najlepiej zaopatrzyć się w dwa wózki, z czego jeden wystarczy mieć ze spawaną burtą, drugi może mieć burtę składaną lub tylko przykręcaną.

Jaka burta?

W przypadku drobnych, lekkich ładunków, które transportujemy w niewielkich kartonach, warto wziąć pod uwagę wózki platformowe z burtą z siatki lub ścianą z materiału, z jakiego wykonana jest platforma. Dzięki temu unikamy gubienia przez pracowników magazynu towaru załadowanego na wózek. Na magazynach, gdzie nie ma ciężkich towarów do transportu, niekoniecznie trzeba stosować wózki z burtą spawaną – znacznie lepiej sprawdzą się te, z możliwością składania.

Jaka platforma?

Wśród najpopularniejszych materiałów, z jakich robione są platformy mamy blachę, sklejkę, stal lub drewno. Wybór materiału zależy przede wszystkim od towarów, jakie zamierzamy wozić, jednak najbardziej uniwersalnym, najłatwiejszym w utrzymaniu materiałem zdaje się blacha, która może być pokryta nieco grubszą powłoką lakierniczą. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć odprysków na platformie.

Szczegóły, które mają znaczenie

Kółka, w jakie wyposaża się większość wózków platformowych, najczęściej występują w układzie: dwa stałe i dwa skrętne. Dobrze jest wybierać opcję kółek z pełnej gumy, które zapewniają dobrą amortyzację na każdego rodzaju podłożu, a do tego są bezobsługowe. Niezależnie od wielkości magazynu, warto zadbać o jego wygląd, montując odbojnice narożne, zakotwiczone do podłoża za pomocą płaskownika. Dzięki nim wózki magazynowe nie będą obijać regałów i innych mebli na magazynie. Jeśli mamy do czynienia z towarem “ruchliwym” warto zadbać o to, by platforma dodatkowo wyposażona była w siatkę antypoślizgową. Zaś w przypadku bardzo małych towarów przyda się w wózkach możliwość zamontowania dodatkowej półki na burcie.