Własna firma krok po kroku

Prowadzenie własnej firmy to szczególnie trudne przedsięwzięcie. Ten krok, jakim jest decyzja o założeniu własnej firmy jest najważniejszy. Po nim następuje kolejny krok, wyliczenia i założenia. Dalej trzeba zdać sobie sprawę jak ciężki to kawałek chleba. W pracy jesteśmy w zasadzie 24 godziny na dobę. Dlatego warto dobrze przemyśleć jaki biznes chcemy otworzyć. Ponadto trzeba dobrze wiedzieć jak krok po kroku założyć, a potem utrzymać własną firmę.

Forma prawna

 Własna firma krok po kroku           Decydując się na otwarcie własnej firmy, trzeba krok po kroku przejść przez formalności.  Kiedy mamy już pomysł na biznes, w pierwszym rzędzie należy zdecydować jaką formę prawną będzie miała nasza działalność. To bardzo ważne ponieważ ma to kolosalny wpływ na koszty firmy. Najprostszą formą działalności jest oczywiście jednoosobowa działalność gospodarcza. Inną, bardziej skomplikowaną  jest spółka. Mamy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę komandytową, jawną ale tą na którą zazwyczaj decydują się przedsiębiorcy jest spółka cywilna. Tutaj też, jak zawsze przy zakładaniu własnej firmy trzeba przejść krok po kroku pewne procedury. Po pierwsze, należy spisać umowę spółki i określić jaka jest wysokość wkładu, każdego ze wspólników. Potem, podobnie jak przy jednoosobowej działalności, trzeba zarejestrować własną firmę.

Centralna Ewidencja i Informacja Działalności i inne formalności

Od kilku lat młody przedsiębiorca ma znacznie ułatwione zadanie. Wcześniej, chcąc założyć i zarejestrować własną firmę musiał krok po kroku pokonywać kolejne szczeble procedur i odwiedzać kolejne okienka w urzędach. Dziś wystarczy tylko wypełnić formularza CEIDG – 1,   można go złożyć w Urzędzie Miasta lub Gminy albo nawet wypełnić wniosek przez internet,  Wniosek CEIDG zawiera dane dotyczące rodzaju przedsiębiorstwa, danych adresowych, numerów kont, sposobu opodatkowania, etc. Jeśli zdecydowaliśmy zostać vatowcem, to nie ominie nas wizyta w urzędzie skarbowym. Zobowiązani jesteśmy złożyć formularz VAT-R. Wspólnicy spółki cywilnej również będą musieli udać się do urzędu. Ciąży na nich bowiem obowiązek złożenia formularza i opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC. Przy zakładaniu własnej firmy po pierwszym kroku czyli wizycie w urzędzie skarbowym nie należy zapominać o kolejnym kroku, czyli zgłoszeniu płatnika do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznym, składając formularz ZUS-ZUA. Równie ważnym numerem obowiązującym przedsiębiorstwa jest REGON. Rejestrując spółkę cywilną jesteśmy zobowiązani stawić się w urzędzie statystycznym, w kolejnym kroku wypełnić formularz dotyczący własnej firmy po jego wypełnieniu urząd przyśle nam numer  REGON i z nim musimy skierować swoje kroki do urzędu skarbowego. Bardzo ważne jest, aby młody przedsiębiorca posiadał również wszelkie niezbędne koncesje i zezwolenia na działalność. Zatrudnienie pracowników wymaga zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy.