30 kwietnia, jest to dzień do którego jesteś zobowiązany spełnić swój podatkowy obowiązek. Dla podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i rozliczają się składając PIT-37 lub PIT-38 rok 2019 jest rewolucyjny, gdyż Ministerstwo Finansów przygotowało dla polaków program „Twój e-PIT”. Kolejne lata mają przynieść rozwój programu i włączenie do niego coraz to większej rzeszy podatników. W dobie internetu rozliczanie PITa przez internet z pewnością z biegiem czasu wyprze resztę możliwości.

W artykule przedstawię jak w prosty sposób rozliczyć się z zobowiązań względem fiskusa.

Sposób pierwszy, program Twój e-PIT. Podatnicy składający PIT-37 lub PIT-38 mają prostą drogę w celu rozliczenia podatku. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, a następnie kliknąć w znajdujący się w czarnej ramce napis „Zobacz Twój e-PIT”. W kolejnym kroku w celu zalogowania się jesteśmy zobowiązani podać PESEL, kwotę przychodu za rok 2017 oraz kwotę przychodu za rok 2018, którą znajdziesz w deklaracji PIT-11 od swojego pracodawcy. Po zalogowaniu otrzymujemy wypełnione przez urząd skarbowy, na podstawie informacji przesłanych przez pracodawcę do końca stycznia 2019, zeznanie podatkowe. Następnie musimy jedynie zweryfikować wprowadzone informacje i możemy bez problemu wysłać swój PIT.

Jak rozliczyć roczny PIT samodzielnie w domu, gdy nie należymy do grupy osób wypełniających zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-38, lub po prostu z jakiś powodów jest to dla nas niemożliwe?

Polecam ściągnięcie programu z wielu dostępnych w internecie, który dzięki instynktownemu panelowi przeprowadzi nas bez problemów po całym wniosku, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się błędnie wypełnionym wnioskiem.

Krok pierwszy, przygotuj PIT-11, który powinieneś otrzymać od pracodawcy, na samej górze wniosku uzupełnij numer PESEL, następnie rok za który składasz zeznanie oraz wybierz sposób opodatkowania. Następnie przejdź do części A, w której program wprowadzi dane urzędu skarbowego do którego należysz i kolejno do części B, w której pojawią się wprowadzone przez Ciebie dane osobowe.

Krok drugi, część C, uzupełnij informacje o twoich dochodach z PIT-11. Pole 37 odpowiada wartości z komórki 29 z twojego PIT-11, następnie do pola 42 przepisz kwotę z pola 34 PIT-11, w pole 38 wpisz kwotę z pola 30 PIT-11, a w pole 43 z pola 35 PIT-11.

Twój dochód zostanie obliczony automatycznie. Następnie odejmij od sumy pól 37 i 42 obliczony dochód i w razie gdy obliczona kwota okaże się ujemna wpisz ją do kolumny strata. W kolumnę f wpisz kwotę z komórki 33 z PIT-11. Ostatecznie w wierszu 6 powinny zsumować ci się kwoty wpisane powyżej.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie części D, w której w polu 99 powinna znaleźć się ta sama kwota co w polu 70 PIT-11, a w polu 101 kwota z pola 71 z PIT-11.

W części F w polu 116 powinna znaleźć się ta sama kwota co w polu 72 z PIT-11, a przez resztę części poprowadzi nas automatycznie program.