Studia Architektura

Jeśli należysz do grona osób, które cechują się dobrym poczuciem estetyki oraz wyobraźnią przestrzenną, powinieneś zainteresować się studiami na wydziale architektury. Talent plastyczny, wiedza z zakresu nauk ścisłych i marzenia o posiadaniu wpływu na otaczającą przestrzeń, mogą stać się początkiem wspaniałej przygody na całe życie – wystarczy tylko wybrać się na architekturę na jedną z uczelni. Aby było to jednak możliwe, najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcielibyśmy projektować.

Architektura i urbanistyka

Kierunek pozwala zapoznać się z tajnikami projektowania budynków. Studia te uczą jak tworzyć projekty hal przemysłowych, przestrzeni miejskiej, domów jednorodzinnych i wielu innych budowli. Rekrutacja na studia odbywa się poprzez wzięcie pod uwagę wyników z matury z matematyki oraz z języka obcego. Kandydaci na studia muszą liczyć się z koniecznością zaliczenia sprawdzianu uzdolnień plastycznych.

Kierunek ten jest idealny dla osób, którym zależy na posiadaniu kompleksowej wiedzy z zakresu projektowania budynków. Ukończenie go pozwala podjąć pracę w wielu pracowniach, a nawet w urzędach. Szeroki zakres wiedzy posiadanej przez absolwentów architektury i urbanistyki gwarantuje im zarobki znacznie przewyższające średnią krajową. Co więcej, ukończenie architektury wiąże się z ogromnym prestiżem społecznym.

Architektura wnętrz

Architektura wnętrz jest kierunkiem, który pozwala nauczyć się, jak projektować wnętrza mieszkań, budynków użyteczności publicznej, lokali usługowych czy obiektów handlowych. Ponadto uczy o designie mebli, wskazując jak tworzyć sprzęty praktyczne, estetyczne i wygodne. Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników z matury z matematyki i języka obcego. Na kandydatów czeka też egzamin z rysunku odręcznego, sprawdzający zdolności plastyczne i manualne.

Kierunek ten wybierają przede wszystkim te osoby, którym zależy na możliwości posiadania większego wpływu na życie innych osób niż w przypadku projektowania samych budynków. Możliwość tworzenia wnętrz dla innych pozwala poznawać ich osobowość i preferencje, a następnie przygotowywać dla nich wyjątkowe pomieszczenia, w których będą czuć się doskonale.

Architektura krajobrazu

Studia pozwalają zapoznać się z zasadami projektowania ogrodów, skwerków, parków czy innych elementów zieleni miejskiej. Na kierunku studenci zapoznają się z naukami przyrodniczymi oraz z elementami architektury. Podczas rekrutacji sprawdzane są wyniki z matury z matematyki oraz biologii. Wstępny egzamin z rysunku jest obowiązkowy. Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w instytucjach związanych z ochroną przyrody oraz kreowaniem przestrzeni miejskiej.

Jest to kierunek idealny dla miłośników przyrody i wypoczynku na świeżym powietrzu. Możliwość tworzenia terenów zielonych wraz z elementami rekreacyjnymi czy placami zabaw daje poczucie posiadania wpływu za życie innych. Ponadto dzięki tworzeniu zieleni miejskiej i ochronie środowiska naturalnego ma się pozytywny wpływ na czystość naszej planety.

Chętnych więcej niż miejsc

Każdego roku na architekturę wybiera się wielu maturzystów. Na studia dostają się więc jedynie osoby najbardziej uzdolnione – świetne znające się na rysunku, posiadające wiedzę matematyczną i wyobraźnię przestrzenną. Studia te uchodzą za elitarne, gdyż jako jedne z niewielu wiążą się z koniecznością przejścia przez egzaminy wstępne.

Na najlepszych uczelniach na jedno miejsce na architekturze przypada od 8 do nawet 12-15 kandydatów. Selekcja maturzystów jest więc ogromna. Wielu z nich mimo doskonałej wiedzy z matematyki, biologi czy języka obcego, nie dostaje się na wymarzone studia, gdyż za słabo radzi sobie z rysunkiem. Z tego powodu przed rekrutacją wielu przyszłych kandydatów na architektów uczęszcza na korepetycje z rysunku i pod czujnym okiem nauczycieli uczy się, w jaki sposób prawidłowo stawiać kreski, czy też ćwiczy swoją wyobraźnię przestrzenną.

Budownictwo dla pozostałych

Osoby, które nie dostały się na architekturę, nierzadko decydują się na studiowanie budownictwa. Oba kierunki pozwalają w przyszłości kreować przestrzeń i tworzyć coś zupełnie nowego. W przypadku budownictwa również niezbędna jest wiedza z przedmiotów ścisłych – zwłaszcza z matematyki i z fizyki. Nie ma jednak obowiązku zdawania egzaminu z rysunku, co jest sporym ułatwieniem dla osób, które radzą sobie z projektowaniem w programach komputerowych (jak choćby AutoCad), ale nie najlepiej czują się w kwestii rysunku odręcznego.

Budownictwo dobrze wypada również w statystykach dotyczących zatrudniania absolwentów kierunku. W części statystyk budownictwo wypada pod tym względem lepiej niż architektura. Absolwenci kierunku budownictwo zwykle nie mają problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie, a – co więcej – z uzyskiwaniem zarobków na poziomie co najmniej średniej krajowej. Studenci mogą także cieszyć się ogromną ilością ofert praktyk, dzięki którym bez trudu zdobywają doświadczenie zawodowe, gwarantujące im lepszy start na rynku pracy.