Pożyczka – kiedy warto ją wziąć?

Czasami dodatkowy zastrzyk gotówki jest niezbędny – dotyczy to nagłych i nieprzewidzianych sytuacji, na które nie można było w żaden sposób się przygotować. W takich przypadkach pożyczka wydaje się najrozsądniejszym, a przede wszystkim najprostszym wyjściem. Co jednak, jeśli dodatkowe pieniądze miałyby zostać przeznaczone na zwykłe przyjemności, takie jak wycieczka lub prezent? Czy w takim wypadku również warto decydować się na pożyczkę?

Wyprzedaż w ulubionym, markowym sklepie, atrakcyjna oferta wycieczki last minute, zbliżające się urodziny najbliższej osoby i chęć sprawienia jej niezwykłej niespodzianki. Nie są to sytuacje, w których pieniądze są niezbędne – wycieczkę czy wyprzedaż można po prostu odpuścić, a na prezent przeznaczyć nieco niższą kwotę i wynagrodzić to po prostu swoją obecnością i kreatywnością. Czy jednak warto rezygnować z czegoś, co jest na wyciągnięcie ręki, a osiągnięcie tego nie wiąże się z ogromnymi kosztami w przyszłości?

Kiedy warto pomyśleć o zaciągnięciu zobowiązania?

Warunek pierwszy – potrzebna kwota nie powinna być zbyt wysoka. Kilkaset złotych (lub maksymalnie: kilka tysięcy, ale na dłuższy okres czasu) nie jest sumą, której spłata będzie trudna. Przy regularnym dochodzie jest to kwota, którą niekiedy można zwrócić nawet przy okazji następnej wypłaty. Niektórzy ludzie wzbraniają się jednak przed pożyczaniem jakichkolwiek pieniędzy, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Obawiają się nieuczciwych firm lub boją się, że nie będą w stanie spłacić zobowiązania (choć najczęściej są to obawy pozbawione jakichkolwiek podstaw).

Kiedy zatem warto pomyśleć o wzięciu pożyczki? Zawsze wtedy, gdy dodatkowe pieniądze nie są kaprysem i miałyby zaspokajać konkretną potrzebę. Przykład – kurs językowy dla dziecka nie jest tylko chęcią sprawienia mu przyjemności, ale także inwestycją w jego przyszłość. Z kolei zakupy na wyprzedaży (zrobione z głową!) pozwalają zaoszczędzić pieniądze (dotyczy to zwłaszcza kupowania produktów, które i tak były już umieszczone na liście zakupów w najbliższym czasie). Warto pamiętać, że coś, co z pozoru może wyglądać na zbędną zachciankę, tak naprawdę może mieć ogromny sens. Pożyczka staje się wtedy środkiem do przyspieszenia realizacji konkretnych planów (takich jak np. edukacja dziecka, skompletowanie garderoby na nowy sezon niższym kosztem, poznanie innej kultury i spędzenie czasu z najbliższymi podczas wycieczki zagranicznej).

Zalety pożyczki

Realizacja określonego celu to bez wątpienia największa zaleta pożyczki, ale nie jedyna. Kolejną jest budowanie dobrej historii kredytowej, co jest szczególnie ważne w przypadku młodych osób. Zaciąganie zobowiązań ma wpływ na to, co instytucje finansowe znajdą w BIK i biurach informacji gospodarczej podczas weryfikacji danych potencjalnego Klienta. Oznacza to, że wzięcie niewielkiej pożyczki i jej spłata w terminie jest pierwszym krokiem na drodze do budowania wizerunku odpowiedzialnej i wiarygodnej osoby, która w przyszłości nie powinna mieć problemów ze spłatą wyższych zobowiązań. Jest to ważne do tego stopnia, że niektórzy ludzie decydują się na wzięcie pożyczki bez jakiejkolwiek potrzeby – tylko po to, by wpłynąć na swoją historię kredytową, szczególnie istotną np. podczas zaciągania kredytu hipotecznego. Warto jednak pamiętać, że zawsze lepiej przeznaczyć pieniądze na konkretny cel i zyskać tym samym dodatkowe korzyści.

Zaciąganie zobowiązań może okazać się także dobrą lekcją dla osób, które niedawno stały się pełnoletnie. W ten sposób nie tylko budują swoją historię kredytową, ale przede wszystkim uczą się odpowiedzialności i pierwszych kontaktów z instytucjami finansowymi.

Jak wybrać pożyczkę dopasowaną do potrzeb?

Po pierwsze, warto zastanowić się, jaka kwota okaże się wystarczająca. W przypadku większej sumy należy rozważyć np. pożyczkę ratalną – w jej ramach można rozłożyć okres spłaty nawet na kilkanaście miesięcy (np. w wonga.pl – do 12 miesięcy). Przy zaciąganiu zobowiązania istotne jest również sprawdzenie, jak szybko wniosek o przyznanie pożyczki zostanie rozpatrzony przez firmę. Warto także pamiętać o tym, że znacznie lepiej jest, jeśli wybrana instytucja przywiązuje uwagę do weryfikacji danych Klienta i sprawdzenia jego historii kredytowej – oznacza to, że firma rzetelnie podchodzi do oferowanej przez nią usługi. Więcej informacji na temat zalet pożyczki i tego, na co zwracać uwagę przy zaciąganiu zobowiązania można znaleźć tu.