Pomysł na biznes - jak otworzyć pralnię?

Coraz większy odsetek osób poważnie rozważa opcję założenia własnej firmy, która konsekwentnie będzie generować odpowiednio wysokie zyski. W obliczu różnorodności przedsiębiorstw funkcjonujących mniej lub bardziej skutecznie na rynku, podjęcie właściwej decyzji dotyczącej inwestycji w biznes wymaga rozważeniu wielu aspektów i zadecydowania jaka branża może przynieść najbardziej realne korzyści. W ostatnich latach obiecującym biznesem zapowiada się otwieranie pralni. Jest to spora inwestycja, ale jak pokazują sondaże oraz uwarunkowania społeczne zapotrzebowanie na tego typu usługi nieustannie rośnie. Co jest istotne przy otwieraniu własnej pralni?

Sprawdzenie rynku, czyli realne szanse na pozyskanie klientów

Przed inwestycją w działalność zawsze warto zbadać rynek, a w tym przypadku ma to również znaczenie pod kątem doboru lokalizacji dla firmy. Pralnia to biznes wymagający stałego, dobrze zlokalizowanego i o odpowiednich rozmiarach lokalu. Szukając właściwego miejsca warto rozważyć przy okazji, czy samo usytuowanie pralni, może „napędzić” potencjalnych klientów. Dobrym wyjściem może być lokal w bliskim sąsiedztwie ekskluzywnego osiedla zamieszkanego przez osoby na wysokich stanowiskach, z dobrze płatną pracą w firmach gdzie wymagany jest schludny i elegancki wygląd. Często prawnicy, prezesi różnych spółek, kierownicy, menagerowie, lekarze itd. wolą powierzać swoje ubrania profesjonalistą, gdyż niektóre tkaniny, zwłaszcza to drogie i ekskluzywne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ponadto tego typu osoby mają dużo mniej czasu, aby osobiście czyścić swoja garderobę, dlatego zakładając pralnie można śmiało kierować się bliskością takiej klienteli. Dobrą lokalizacją może być również centrum handlowe, które jest wybierane przez większość osób na regularne zakupy. Idąc do hipermarketu zawsze po drodze można zabrać ubrania do czyszczenia, a przy kolejnych zakupach po prostu je odebrać.

Pralnia – biznes dla cierpliwych

Otworzenie własnej pralni nie wymaga załatwiania wielu skomplikowanych formalności, ani starania się o pozwolenia z urzędów, co nie znaczy, ze można zorganizować ją w kilka dni. Wiadomo, że jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie wymagające sporych nakładów, dlatego zanim zacznie generować konkretne zyski, właściciel musi uzbroić się w cierpliwość. Wkład w tego typu działalność waha się w granicach kilkuset tysiącach złotych. Im bardziej zaawansowana technologia tym większe koszty inwestycji. Często podjęcie takiego wyzwania równa się z podjęciem w banku kredytu, a to z kolei może mieć znaczenie z szybszym otwarciem firmy lub jej lepszym wyposażenie. Warto w początkowej fazie planowania przeliczyć możliwości finansowe i ewentualną zdolność kredytową. Pralnia wymaga ogromnych nakładów pod względem przystosowania lokalu, wyposażenia w maszyny i przede wszystkim pracy oraz cierpliwości właściciela.

Pralnia wodna czy chemiczna?

Należy zdecydować jaki typ pralni ma większe szanse na pozyskanie klientów i generowanie zysku. Rodzaj pralni to także rodzaj klienta, który powierzy swoje ubrania obsłudze. Pralnia chemiczna wybierana jest zazwyczaj przez klientów indywidualnych, których garderoba wymaga bardzo specjalistycznego czyszczenia. Zazwyczaj przynoszą on do punktów swoje futra, płaszcze, garnitury, suknie, kurtki skórzane itp. W przypadku klientów wybierających pralnie wodne to głownie jednostki budżetowe czy firmy prywatne, z którymi można nawiązać stałą współprace. Z usług pralni wodnych często korzystają szpitale, restauracje, ośrodki wypoczynkowe, hotele itp. czy również firmy, które zlecają pranie odzieży roboczej swoich pracowników. Zdecydowanie, jakich klientów warto obsługiwać to jedna z ważniejszych decyzji przed rozpoczęciem takiej działalności.

Przystosowanie pomieszczenia, zakup odpowiedniego sprzętu

Otwarcie pralni nie wymaga skomplikowanych pozwoleń, jednak istnieje szereg formalnych uwarunkowań, któ®e należy spełnić, aby firma działała zgodnie z prawem. Normy prawne określają miedzy innymi ilość i układ pomieszczeń przypadających na całą powierzchnię pralni, wykończenie ścian raz podług, jak również sposób transportowania odzieży wewnątrz pralni, co w głównej mierze dotyczy przemysłowych komercyjnych pralni. Jednym z ważniejszych aspektów jest sposób przyjmowania i wydawania odzieży. Zabrudzone ubrania powinno przyjmować się w osobnym pomieszczeniu i w osobnym należy wydawać je po wyczyszczeniu, unikając ich bezpośredniego kontaktu z pracownikami. Jednym z nowszych pomysłów jest dostarczanie czystej odzieży w ramach usług, które oferuje konkretna pralnia. Podstawowymi sprzętami, w które należy wyposażyć pralnie są: pralki przemysłowe, suszarki bębnowe, magle oraz stoły do prasowania. W celu uzyskiwania wysokiej jakości usług nie warto oszczędzać na sprzęcie, ponieważ w tym biznesie on odgrywa kluczową rolę. Ważne jest również wykończenie podług oraz ścian, gdyż pomieszczenia te są narażone na wilgoć oraz wpływ środków czyszczących. Montaż zakupionych maszyn powinien zostać wykonany przez uprawnione do tego osoby, aby zachować bezpieczeństwo pracowników. Wybierając sprzęt warto zwrócić uwagę, czy ma on możliwość ręcznego sterowania, otwierania itp. na wypadek awarii. To również może wpłynąć na bezpieczeństwo wielu ludzi.

Zanim pralnia zyska klientów i zacznie generować zyski, trzeba cierpliwości i pracy, a także właściwego podejścia do reklamy, promocji, a przede wszystkim do osób w niej pracujących, jak również i tych, które będą korzystać z oferowanych usług. Sukcesem każdej nowej firmy jest przede wszystkim dobrze wykonany i przemyślany biznesplan.

Sovrana.pl