Orzeźwiające napoje na lato

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wysokie temperatury. Nie możemy się ich doczekać po srogiej zimie, zaś kiedy przychodzą, potrzebujemy natychmiastowego orzeźwienia. Jakie napoje wybierać, by gasiły pragnienie na długi czas i wspierały proces chłodzenia naszego organizmu?

Napoje bez cukru

Niestety, napoje gazowane i te z dużą zawartością cukru, które nadal tak uwielbiamy, nie pozwolą nam poskromić pragnienia latem. Są smaczne, ale nie poradzą sobie podczas upałów. Co więcej, wzmagają tylko pragnienie, do tego są zwyczajnie niezdrowe. Latem warto wystrzegać się napojów z konserwantami, barwnikami, składnikami słodzącymi, a jeśli picie przygotowujemy samodzielnie, nie dodawajmy białego cukru.

Idealnie sprawdza się czysta woda, ewentualnie z plasterkiem cytryny i nutą mięty. Pragnienie świetnie gasi też imbir. Jeśli chcesz pić napoje słodkie, lepiej dodaj naturalny miód. Z pragnieniem dobrze radzi sobie mrożona herbata, może być owocowa albo z kawałkami świeżych owoców. Najlepiej serwować ją świeżo przyrządzoną.

Napoje gorące

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie bardzo ciepły napój może ugasić pragnienie i pomóc przetrwać upały. Wszystko dlatego, że receptory na języku otrzymują sygnał, iż należy wdrożyć automatyczne chłodzenie organizmu. Według wiekowej tradycji na upały najlepsza jest gorąca herbata z dodatkiem soli. Sól ma hamować proces odwadniania i wytrącania z organizmu cennych mikroelementów. Picie mocnej, gorącej herbaty podczas upałów jest standardem chociażby w Turcji, ale też Tunezji czy w Egipcie, w krajach, w których bardzo wysokie temperatury są codziennością. Niektórzy, by jeszcze bardziej wzmocnić orzeźwiające i ochładzające działanie, dodają do herbaty odrobinę chili – pikantne przyprawy działają latem podobnie, jak gorące napoje.

Najczęściej sięgamy jednak po picie zimne, nierzadko zmrożone. Fakt, herbata owocowa z kostkami lodu czy listkami mięty smakuje i sprawdzi się doskonale, ale tylko na chwilę. Znacznie lepsza jest herbata sypana, świeżo zaparzona i wypita jeszcze wtedy, gdy jest ciepła. Nie zaleca się za to picia kawy podczas upałów – ta ma działanie moczopędne, przez co może prowadzić do odwodnienia organizmu, co latem jest jak najbardziej niewskazane.

Jak nawadniać organizm latem?

Dietetycy potwierdzają, że każdego dnia należy wypijać co najmniej 2 litry płynów, niezależnie od pory roku czy aktywności. Oczywiście, piszemy tutaj o ilościach minimalnych, latem zaleca się zwiększyć dawkę do średnio 3 litrów w ciągu doby.

Należy przy tym uwzględnić, że nawadnianie nie musi odbywać się poprzez spożywanie jedynie wody czy wspomnianej herbaty. To także zupy, koktajle, soki. Podczas upałów doskonałe orzeźwienie dają na przykład soki owocowo warzywne. Wykorzystać można cytrynę, limonkę, arbuza, gruszki, jabłka, truskawki, ale też natkę, świeżego ogórka, pomidory czy seler naciowy. Dzięki temu zadbamy o nawodnienie organizmu, jak i dostarczenie kompletu wartościowych witamin i minerałów. To właśnie latem, kiedy nasza aktywność fizyczna jest wzmożona, potrzebujemy intensywnego wzmocnienia.