Odkrywaj modę w stylu slow

Szybkie zakupy tanich, słabej jakości ubrań powoli tracą swoich zwolenników. Zamiast śledzić nowe kolekcje wciąż tych samych sieciowych sklepów, coraz częściej stawiamy na mniejsze marki, które oferują znacznie więcej. To jeden z elementów slow fashion – trendu, którego celem jest ochrona środowiska naturalnego poprzez odpowiedzialne podejście do mody. Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twoje życie było lepsze, już dziś zacznij poznawanie mody w stylu slow.

Slow fashion, czyli co?

Początki slow fashion wiążą się z uświadomieniem sobie bolesnej prawdy – branża modowa odpowiada za około 10% globalnej emisji CO2, zużywa ogromne ilości wody, a w wielu fabrykach ludzie pracują w bardzo złych warunkach. Wszystko po to, żeby zachodni świat mógł cieszyć się tanią odzieżą, na której jakość nie warto zwracać uwagi, można ją przecież szybko wymienić na nową. Coraz więcej osób zwraca jednak uwagę na to, żeby kupować ubrania odpowiedzialnie. Co to oznacza? Przede wszystkim warto zaopatrywać się wyłącznie w rzeczy, których naprawdę potrzebujemy, nie kierując się chwilowym impulsem czy korzystną przeceną. Tak jak na zakupy spożywcze warto chodzić z listą niezbędnych nam produktów, tak i w przypadku odzieży dobrze jest sięgać po ubrania, których naprawdę brakuje w naszej szafie.

Moda w stylu slow zakłada, że powinno się kupować produkty doskonałej jakości, które będą służyły bardzo długo i wciąż będą prezentowały się dobrze. Najlepiej jest wybierać małe firmy, które kładą duży nacisk na odpowiednie wykonanie. Dodatkową korzyścią jest w tym przypadku otrzymanie ubrania o oryginalnym, atrakcyjnym wyglądzie. Zazwyczaj producenci skupiają się na kobietach, jednak nie brakuje również ciekawych miejsc, w których zaopatrzyć mogą się panowie w różnym wieku, przykładem jest Hermetic Square – sklep dla mężczyzn, który łączy doskonałą jakość wykonania i modne wzornictwo. Niektóre manufaktury skupiają się natomiast na ubrankach i artykułach tekstylnych dziecięcych.

Drugie życie ubrań

Z ekologicznego i praktycznego punktu widzenia bardzo ważne jest unikanie wyrzucania odzieży do śmietnika. Jeśli nasza odzież jest dobrej jakości, istnieje spora szansa, że można będzie ją później sprzedać. Nawet jeśli nam się znudzi lub już na nas nie pasuje, możemy śmiało ruszyć na portale aukcyjne, świetną opcją jest także wymiana. Zarówno dzielenie się z rodziną i przyjaciółmi, jak i specjalnie organizowane swap party, to doskonałe okazje, żeby pozbyć się tego, co nam zalega i szansa na upolowanie prawdziwych perełek. Na zakupy również nie zawsze musimy udawać się do sklepu po nowe rzeczy – warto odkrywać second handy, niektóre z nich stają się miejscami niemal kultowymi.

Dobre materiały

Najlepiej jest sięgać po ubrania wykonane z naturalnych materiałów, świetnie sprawdza się bawełna lub len, a także bambus lub konopie. Jednak nawet syntetyczne tkaniny nie muszą być złe, coraz częściej spotkać można się z recyklingiem, którego efektem jest nowa bluza lub specjalna odzież sportowa. Warto również wiedzieć, że niektóre nowoczesne sztuczne materiały takiej jak lyocell czy modal są oparte na bazie naturalnych składników.

Slow fashion to styl kupowania, ale też w pewnym sensie styl życia. Warto małymi kroczkami wprowadzać zmiany w swojej szafie i sposobie myślenia. Będzie to korzystne zarówno dla nas, jak i dla ludzi wokół nas oraz całej planety.