Nie tylko złoto i srebro - mało popularne metale szlachetne o dużej wartości

Metale szlachetne są naturalnie występującymi surowcami w przyrodzie. Do najbardziej rozpoznawalnych kruszców zaliczamy oczywiście srebro i złoto. O ich popularności świadczy przede wszystkim daleko sięgająca historia oraz szeroka dostępność na całym świecie. Istnieją jednak jeszcze inne metale szlachetne, które ze względu na swoją wartość mogą okazać się m. in. bardzo dobrym materiałem na inwestycję – mowa tu o platynie oraz palladzie.

Platyna – niegdyś numer jeden wśród metali szlachetnych

Przez dziesięciolecia platyna była najdroższym z metali szlachetnych, jednak od kilku lat straciła swoje miejsce na rzecz złota… oraz palladu. Co nie oznacza, że jest ona metalem o małej wartości – wręcz przeciwnie. Uncja platyny ma obecnie wartość niespełna 840 $, co oznacza, że jest ona bardzo dobrym materiałem inwestycyjny. Osoby zainteresowane zakupem tego kruszcu w celach inwestycyjnych powinny poszukać sztabek oraz monet, te drugie mogą w przyszłości zyskać dużo na wartości z uwagi na swoje znaczenie dla kolekcjonerów. W tym celu należy zainwestować w monety, które mogą być uzupełnieniem kolekcji. Do takich egzemplarzy z pewnością zalicza się Philharmoniker, który jest wybijany również w srebrnej i złotej wersji. Jeśli komuś zależy na zakupie wszystkich trzech monet, powinien rozejrzeć się za sprzedawcą, który posiada w swojej ofercie wszystkie trzy egzemplarze, takim dilerem jest sklep 79th Element.

Platyna jest wykorzystywana ponadto m. in. do produkcji luksusowej biżuterii (jest bardzo ceniona w branży z uwagi na wytrzymałość oraz połysk), katalizatorów samochodowych (aż 50% złóż trafia do przemysłu motoryzacyjnego) oraz monitorów z tlenkiem węgla.

złoto

Pallad – małe roczne wydobycie, duża wartość za uncję

Najmniej znanym metalem szlachetnym jest pallad. Jego roczne wydobycie szacowane jest na ok. 200 ton, co czyni go surowcem bardzo rzadko spotykanym. Warto się jednak przyjrzeć bliżej temu kruszcowi, ponieważ na przestrzeni kilku lat jego wartość dynamicznie wzrosła. W roku 2000 odnotowano rekordową cenę palladu, która wynosiła 1085 dolarów za uncję. W chwili obecnej jest on wyceniany na aż 1473 $ – warto nadmienić, że jeszcze w grudniu ubiegłego roku wartość tego surowca przekroczyła 1250 $ i właśnie wtedy po praz pierwszy od szesnastu lat pallad osiągnął wyższy poziom niż złoto (ówcześnie 1240 $ dolarów za uncję). Ta tendencja się utrzymuje i jednocześnie sprawia, że ten kruszec jest obecnie najdroższym metalem szlachetnym (jest droższy od Au średnio o 185 dolarów).

Pallad jest używany do produkcji katalizatorów samochodowych oraz ma zastosowanie w przemyśle elektronicznym. W 2017 roku branże te „pochłonęły” prawie 80% rocznych zasobów tego surowca.

Srebro i złoto cały czas są pewnymi inwestycjami

Mimo pewnych zmian, najpopularniejsze metale szlachetne, do których należą srebro oraz złoto w dalszym ciągu cieszą się wielkim uznaniem wśród inwestorów. Monety inwestycyjne produkowane z tych właśnie surowców są bardzo pożądanymi produktami wśród kolekcjonerów i nie tylko (szczególnie te o bogatej historii oraz egzemplarze okolicznościowe).

Srebro

Złoto inwestycyjne to bardzo dobry zakup dla osób, które chcą stawiać pierwsze kroki w poważnym oszczędzaniu. Co ważne, nabycie tego kruszcu nie musi od razu wiązać się z dużymi wydatkami – na rynku dostępne są sztabki złota o różnych wielkościach, co daje możliwość dostosowania inwestycji do aktualnych potrzeb. Jeśli ktoś jednak woli przeznaczyć swoje środki na kupno kruszcu w innej postaci, takiej jak złote monety, to również będzie miał do wyboru kilka wariantów wagowych – 1 uncji, ½ oz, ¼ oz, a nawet 1/10 oz, co pozwala na ulokowanie określonej ilości swoich funduszy w złocie. Sprzedaż złota prowadzi wiele sklepów internetowych, jednak warto jest wybierać tylko te, które cieszą się dobrą opinią i posiadają szeroki wybór surowców pochodzących z najlepszych światowych mennic, jak np. https://79element.pl/.

Jeśli rozważamy zakup metali szlachetnych w celach inwestycyjnych, to warto jest zainteresować się nie tylko złotem i srebrem, ale także platyną i mniej znanym palladem. Bez względu na to, jaką decyzję podejmiemy, z pewnością będzie ona nam procentować w przyszłości jako jedna z pewniejszych lokat kapitału.