Montaż odpływu liniowego pod prysznicem. Jak to zrobić?

Odpływy liniowe cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników. Coraz częściej rezygnujemy z kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz praktyczniejszej kąpieli przy ścianie, ograniczając sprzątanie do minimum. Nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na skorzystanie z usług fachowców, gdyż można zamontować go samodzielnie. Jak to zrobić?

Montaż odpływu liniowego – jakie są jego plusy?

Wanna czy kabina prysznicowa z brodzikiem to nie jedyne możliwości. Coraz częściej można spotkać w łazience rozwiązania praktyczne i minimalistyczne w postaci słuchawki na ścianie i odpływu liniowego w podłodze. Cenią je sobie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Znacznie łatwiej jest wyczyścić podłogę wyłożoną płytkami niż brodzik z kabiną prysznicową. Użytkownicy takich brodzików doskonale wiedzą, jakim utrapieniem jest doczyszczanie zakamarków, gdzie gromadzą się bakterie.

Dlaczego warto zdecydować się na odpływ liniowy?

Montaż odpływu linowego jest wygodniejszą opcją niż w przypadku brodzika czy wanny. W odpływie liniowym z łatwością można zdjąć ruszt i dokładnie wyczyścić głębiej położone elementy (rynienki i syfon). System odwodnienia liniowego sprawdzi się w każdej łazience, niezleżenie od wielkości wnętrza i stylu, w jakim zostało urządzone. Jest to idealna opcja w przypadku ograniczonego metrażu. Odpływ może zostać całkowicie zakamuflowany. Wnętrze staje się optycznie większe, a my zyskujemy dodatkową przestrzeń i większą swobodę poruszania się. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Odpływ liniowy pod prysznicem – co warto wiedzieć?

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że nasza łazienka spełnia warunki do zamontowania w niej systemu odwodnienia liniowego. Należy wykluczyć wszelkie techniczne przeciwwskazania do montażu. Przy wyborze gotowego zestawu montażowego trzeba kierować się charakterystyką wnętrza, maksymalną przepustowością, sposobem montażu i jakością wykonania. Najlepiej jest wybierać produkt z co najmniej średniej półki cenowej.

Montaż odpływu liniowego – krok po kroku 

Istotnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie odpływu kanalizacyjnego pod kątem 2-2,5%. Należy zadbać o to, aby ruszt został osadzony na wysokości pozwalającej na oprowadzanie wody milimetr poniżej poziomu płytek podłogowych. Zanim przejdziemy do następnego etapu, należy dobrze wypoziomować kasetę, potwierdzając poprawność jej osadzenia. Potem trzeba przygotować wylewkę, mając na uwadze budowę kasety i naturalny spadek wody oraz zalecania producenta znajdujące się w instrukcji dołączonej do zestawu. Naturalny spadek wody musi mieć obowiązkowo przynajmniej 2-3%.

Ostatni etap montażu odpływu liniowego

Na koniec trzeba zająć się izolacją podłoża. Należy wyposażyć się w dobrej jakości folę w płynie, którą rozprowadzimy pędzlem/wałkiem. Zanim nałożymy kolejną warstwę foli, musi minąć co najmniej godzina. Przekrój gotowej powłoki hydroizolacyjnej powinien wynosić od 3 do 4 mm. Następnie trzeba wkleić kołnierz stabilizujący całą izolację i zapobiegający przeciekaniu wody. Na koniec wystarczy wybrać płytki i fugę, najlepiej o jak najniższej nasiąkliwości.