Jak obliczyć koszty kredytu hipotecznego? Jakie są dodatkowe opłaty kredytu na mieszkanie?

Mało kto może pozwolić sobie na zakup domu, mieszkania za zaoszczędzone pieniądze, większość z nas spełnia swoje marzenia o czterech ścianach korzystając z usług bankowych. Kredyt hipoteczny jest często zobowiązaniem na całe życie, dlatego wiedza na temat jego kosztów, ukrytych, dodatkowych opłat pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. W jaki sposób właściwie obliczyć koszty kredytu hipotecznego?

O czym trzeba pamiętać przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego?

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto zdać sobie sprawę, że banki nie są instytucjami charytatywnymi. To firmy, których działalność jest nastawiona na generowanie maksymalnego zysku, a udzielona pożyczka nie jest przejawem altruizmu. Otrzymane przez bank pieniądze mają swoją cenę, a wielu z nas opłaty za kredyt kojarzy tylko z odsetkami. Banki w reklamach nie wspominają jednak nigdy, że na ich wysokość wpływa marża. Uzależniona jest np. od tego czy w ramach zaciąganego kredytu zdecydujemy się na dodatkowe usługi jak karta kredytowa. Warto wiedzieć, że wysokość raty kredytu i odsetek będzie uzależniona od wzrostu stóp procentowych. Nie bez znaczenia jest pobierana prowizja od udzielenia kredytu, której wysokość może sięgać 5% wartości całego zobowiązania. Mając świadomość, że na koszt obsługi kredytu składają się nie tylko odsetki, kredyt hipoteczny, jego koszty i oprocentowanie, pomoże wyliczyć kalkulator na www.totalmoney.pl. To bardzo pomocne, internetowe narzędzie pozwoli na szybką i sprawną analizę poszczególnych, bankowych ofert bez konieczności wychodzenia z domu.

Z jakimi kosztami należy się liczyć przed uzyskaniem kredytu hipotecznego?

Trzeba wiedzieć, że przed zawarciem umowy kredytowej bank pobiera opłatę za wystawienie promesy kredytowej, która ma stanowić gwarancję wypłacalności klienta, może ona wynieść nawet 400 zł. Opłata przygotowawcza obejmuje koszty związane z przygotowaniem stosownych dokumentów i wnioskowanej kwoty do wypłaty. Przyszły kredytobiorca musi uiścić również należność za wycenę nieruchomości, na której zostanie ustanowiona hipoteka. Czasem koszt wyceny lub inspekcji, dokonywanej przez bank, to 600 zł.

Na jakie opłaty kredytu hipotecznego trzeba zwrócić szczególną uwagę?

W procedurze udzielania kredytu hipotecznego banki żądają wkładu własnego, zazwyczaj w wysokości 20% wartości kredytu. Obniżając wkład własny banki wymagają dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu. Musimy również liczyć się z koniecznością poniesienia opłat ubezpieczenia nieruchomości, będącej przedmiotem zastawu, czasem ubezpieczenia od utraty przez nas pracy zarobkowej. Niektóre banki stawiają też wymóg wykupienia ubezpieczenia na życie. Wiele instytucji finansowych pobiera również opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, obecnie maksymalna prowizja za szybsze uregulowanie długu wynosi 3% wartości spłaconej kwoty.