Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

Budowa własnego domu to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Niewiele osób stać na sfinansowanie całego przedsięwzięcia samodzielnie od A do Z. Stąd popularność kredytów hipotecznych, które kojarzą się zarówno z szansą, jak i z wielkim obciążeniem. Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny i nie wpędzić się w lata bezsennych nocy?

Warto popracować nad zdolnością

Pierwszym krokiem na drodze do decyzji o kredycie hipotecznym powinno być przyjrzenie się swojej zdolności kredytowej. Kiepska historia w BIK, niespłacone wciąż raty czy kredyty, zwlekanie ze spłatami mogą znacznie przeszkodzić w otrzymaniu kredytu. Każdą podejmowaną decyzję należy porządnie przemyśleć, najlepiej w domu, bez obecności konsultanta z banku.

Im, niższa rata, tym… droższy kredyt

Wysokość raty absolutnie nie jest jedynym, co należy brać pod uwagę biorąc kredyt hipoteczny. Bardzo niskie miesięczne raty wydłużają automatycznie okres spłacania kredytu, a w efekcie jego całkowity koszt znacznie rośnie. Nie powinno się więc dążyć do minimalnej możliwej wysokości rat, ale do optymalnej – takiej, która nie zaburza domowego budżetu, ale i nie przeciąga okresu spłacania kredytu na dom aż do wczesnej emerytury.

Odpowiedni moment

Warto też wybrać odpowiedni czas w swoim życiu – nie wtedy, gdy rodzi się dziecko, stary kredyt jest wciąż niespłacony lub praca jednego ze współmałżonków niepewna. Zadbanie o oszczędności i wkład własny nieco odciąży zobowiązanie. Decydując się na taki kredyt trzeba zawsze mierzyć siły na zamiary – choć to truizm, często klientów ponosi nierealistyczny optymizm.

Realny koszt kredytu, czyli wybór banku

Oprócz kredytów studenckich, hipoteczne należą do najtańszych. Problemem jest nie oprocentowanie, ale kwota i czas spłaty. Biorąc kredyt pod hipotekę należy liczyć się z długoletnim zobowiązaniem. Warto dokładnie przeczytać umowę i sprawdzić na przykład, czy za wcześniejszą spłatę nie jest przewidziana kara. Niestety, to się zdarza – bank blokuje w ten sposób możliwość wcześniejszego uwolnienia się od zobowiązania, ponieważ traci część odsetek.