Inwestowanie w nieruchomości

Inwestycje w nieruchomości to tylko jeden ze sposobów, w jakie można zadbać o powiększenie swojego kapitału. Istnieje jednak wiele typów takich inwestycji. Warto zastanowić się, jaki będzie najbardziej korzystny, pozwoli najwięcej zarobić i pomnożyć stan konta. Oto kilka najpopularniejszych pomysłów na zarabianie na nieruchomościach.

Mieszkania na wynajem

To prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych sposób, by zainwestować w nieruchomości. Świetnie sprawdza się w dużych miastach, gdzie przyjeżdżają studenci. Wielu z nich nie chce lub nie może mieszkać w akademiku, a rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania wraz ze współlokatorami. Młodzi dorośli, którzy zaczynają pracować i zakładają rodziny, także często potrzebują własnego kąta. Co więcej, coraz większą popularnością cieszy się zwyczaj wynajmowania mieszkania przez całe życie – pozwala to na większą mobilność i niezależność. Wadą tego rozwiązania jest wysokość początkowego wkładu – mieszkanie w dużym mieście jest zwyczajnie drogie. Minie sporo czasu, zanim cała inwestycja się zwróci i zacznie zarabiać.

Crowfunding nieruchomości

To stosunkowo nowe rozwiązanie można najprościej opisać jako inwestycję grupową. W ten sposób nawet osoba, która posiada niewiele wolnej gotówki może zainwestować w nieruchomości. Udział w spółce pozwala zarobić nieco mniej niż własna, niedzielona z nikim nieruchomość, ale jest stosunkowo bezpieczny.

Wynajem pod biura

Coraz więcej osób zakładających własną działalność szuka także lokum, które może wynająć. Wbrew pozorom, zarabiać można nie tylko na biurach znajdujących się w centrum dużych miast. Mały gabinet weterynaryjny w miasteczku, gabinet kosmetyczny na obrzeżach… Wielu młodych przedsiębiorców z chęcią zacznie od nieco mniej kosztowych lokali.

Zakup ziemi rolnej

Pośrednią formą inwestycji w nieruchomości jest także zakup ziemi rolnej. Przekształcenie jej w działkę budowlaną wymaga sporej liczby pozwoleń i dokumentów, jednak osoba obeznana w tej dziedzinie prawa szybko sobie z tym poradzi. Działka budowlana to o wiele większe pieniądze, niż rolna.