Budowa zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłacenia całości długu na czas, to coś, o czym słyszał zapewne każdy, kto miał w przeszłości do czynienia z kredytami. Wielu młodych ludzi wie mniej więcej, co ta fraza oznacza i z czym się wiąże, ale część z nich nie przykłada dużej wagi do tego, aby jak najszybciej zacząć rzeczoną zdolność budować.

Niekoniecznie jednak jest to najlepsze wyjście. Przeciwnie – w przyszłości, na przykład w momencie, w którym zapragną oni zaciągnąć kredyt, może się to okazać problemem. Dlaczego warto budować zdolność kredytową już w młodości? Wyjaśniamy!

Budowa zdolności kredytowej – dlaczego jest taka ważna?

Nie bez powodu każdy bank przed wydaniem decyzji kredytowej przeprowadza badanie zdolności kredytowej. W zależności od kwoty zobowiązania i jego typu, może ono być mniej lub bardziej dokładne, ale zawsze ma miejsce.

Zbyt niska zdolność kredytowa jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn odrzucenia przez bank wniosku o kredyt. Wynika to z faktu, że wyliczenie zdolności kredytowej pomaga oszacować, czy dana osoba prawdopodobnie będzie w stanie na czas spłacać zadłużenie, czy też nie.

Niewystarczająca zdolność jest dla banku sygnałem, że udzielenie danej osobie kredytu wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem i może skończyć się dla danej instytucji stratą. Może to być szczególnie problematyczne w przypadku kredytów udzielanych na wysoką kwotę lub na długi okres, takich jak kredyty hipoteczne.

Więcej na temat zdolności kredytowej, a także poszczególnych czynników, które na nią wpływają, można przeczytać pod adresem https://splatapozyczek.pl/zdolnosc-kredytowa/. Jest to złożony temat, natomiast warto poznać przynajmniej jego podstawy. Mało kto nigdy w swoim życiu nie będzie próbował zaciągnąć jakiegokolwiek kredytu, a kiedy już do tego dojdzie, zdolność kredytowa odegra ważną rolę.

W jaki sposób można zbudować zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową wpływają m.in. takie kwestie, jak wysokość dochodów, historia kredytowa, ilość posiadanych zobowiązań i koszty utrzymania. Stąd też można ją zwiększyć na przykład czekając, aż zakończy się okres spłaty już posiadanych długów, generując nowe pozytywne wpisy w historii kredytowej czy zmieniając pracę na lepiej płatną.

Jak widać, budowa zdolności kredytowej to dość czasochłonne zadanie – stąd też warto budować ją już w młodości, aby później, w momencie, kiedy pojawi się potrzeba zaciągnięcia zobowiązania, nie pojawił się problem. Jednak bez obaw – jeśli czas gra rolę i nie ma możliwości, aby szybko poprawić swoją zdolność kredytową, jest pewna metoda, którą można wypróbować.

Mowa tutaj o skontaktowaniu się z wykwalifikowanym doradcą kredytowym, takim jak Spłata Pożyczek. Dzięki wsparciu wykwalifikowanych ekspertów możliwe jest uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej nawet w trudnej sytuacji, czyli na przykład w przypadku posiadania niskiej zdolności kredytowej. Wynika to z faktu, że doradcy mają wieloletnie doświadczenie w branży i szeroką wiedzę, a także kontakty na szczeblach decyzyjnych w bankach. Łatwiej jest im więc ustalić, gdzie dana osoba może liczyć na najwyższe szanse na uzyskanie kredytu.