Dlaczego nie można wymienić w kantorze każdej waluty?

Kantor wymiany walut to miejsce, do którego najczęściej udajemy się przed wyjazdem za granicę. Istnieje kilka możliwości, z których możemy skorzystać, aby kupić lub sprzedać określoną walutę – są to banki, stacjonarne lub internetowe kantory. Zwykle wybieramy kantory ze względu na niższy niż w bankach spread walutowy. Niestety nie każdą jednostkę pieniężną możemy nabyć i zbyć w kantorze. Od czego jest to zależne?

Egzotyczne waluty nie są dostępne dla wszystkich

Dolar amerykański, euro, jen japoński i funt brytyjski to czołówka najczęściej wymienianych walut na świecie. Te właśnie jednostki monetarne zalicza się do walut głównych – majors. Są to waluty krajów, których gospodarka nie jest podatna na zawirowania rynku, dzięki czemu waluty te cechuje najwyższa płynność, ogólnodostępność i atrakcyjne, wąskie spready. Pieniądze z tej grupy wymienimy w każdym punkcie wymiany walut, nawet w krajach egzotycznych.

Drugą grupę stanowią minors – waluty, które cechuje mniejsza, w porównaniu do majors, płynność, bardziej ograniczona dostępność i wyższe spready. Minors to np. dolar nowozelandzki, frank szwajcarski i dolar kanadyjski. Wymiana tych jednostek pieniężnych raczej nie stanowi problemu, choć może okazać się niemożliwa, jeśli udamy się do małego kantoru, mającego wąską ofertę.

Waluty niewymienialne

Ostatnią grupą nominalną są waluty egzotyczne. Podział ten nie odnosi się jednak do egzotyki kulturowej, lecz podobnie, jak w powyższych segmentach – do kondycji gospodarczej państw. Egzotyczne waluty dotyczą tych krajów, których stan rynkowy zaklasyfikowany został jako wschodzący. Gospodarki takich państw są podatne na zmiany i zawirowania rynkowe, a co za tym idzie – ich waluty są niestabilne. Zmienność jednostki monetarnej owocuje szerokim spreadem walutowym, niską płynnością i tym samym – mniejszą atrakcyjnością dla prowadzących punkty wymiany walut. Stąd też dostępność tych walut jest ograniczona. W tej grupie znajdują się np. dolar singapurski, peso meksykańskie, funt egipski, korona duńska, real brazylijski czy rupia indonezyjska. W tym przedziale nominalnym jest także polski złoty. Dlatego też, jeśli planując wakacje nie chcemy ograniczać się jedynie do krajów najstabilniejszych gospodarczo, warto przed wyjazdem wymienić złotówki na przykład na powszechnie dostępne dolary, a w kraju docelowym, dokonać ponownej wymiany na lokalną, egzotyczną walutę. Inną opcją jest także skorzystanie z możliwości wymiany pieniędzy za pośrednictwem internetu – takie firmy, jak https://staragotowka.pl/ mają w swojej ofercie znacznie więcej walut niż przeciętne kantory stacjonarne.

Waluty niewymienialne

Rządy niektórych państw ustanawiają swoją walutę jako niewymienialną. Ten proceder pozwala im m.in. na lepszą kontrolę nad ilością danej waluty będącą w obiegu i utrzymanie samodzielności finansowej. Dla obywateli danego kraju oraz turystów stanowi raczej utrapienie – komplikuje prowadzenie biznesu (szczególnie międzynarodowego) i można ją nabyć jedynie w państwie, w którym jest w obiegu. Waluty niewymienialnej nie wolno wywozić za granicę lub też możliwość jej wywozu jest bardzo ograniczona. Dlatego też w polskich kantorach próżno szukać takich jednostek monetarnych jak: denar macedoński, balboa czy nawet funt szkocki.

Wymiana banknotów wycofanych z obiegu

Wymiana banknotów wycofanych z obiegu

Niemożliwe do standardowej wymiany w kantorze są także stare waluty, wycofane z obiegu. Dlatego, jeśli chcemy upłynnić zalegające nam pieniądze, np. łat łotewski, frank francuski czy markę niemiecką, musimy szukać innych rozwiązań. Firmy takie, jak Staragotówka.pl prowadzą skup starych banknotów, w tym także skup marek niemieckich. Dzięki temu można bezpiecznie i szybko dokonać wymiany niepotrzebnych nominałów na dowolne, będące w obiegu.

Nie sposób znaleźć kantor, w którym można kupić lub sprzedać dowolną walutę. Posiadanie niszowych walut jest mało opłacalne i ryzykowne – pieniądze zamrożone w egzotycznej, mało popularnej jednostce nominalnej stałyby się źródłem dużych strat finansowych.