Ubiegając się o kredyt, liczymy się z procedurami i formalnościami. Wypełniamy formularze, podajemy dane osobowe, składamy wniosek i czekamy na akceptację. Podczas starań o szybkie pożyczki napotkamy formalność, która może wzbudzić nasze zdziwienie. Mowa o opłacie weryfikacyjnej. Czym ona właściwie jest i dlaczego okazuje się niezbędna przy braniu pożyczki?

Minimum papierkowej roboty

Kredyt wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. W przypadku natomiast takich ofert jak szybka pożyczka pozabankowa jest ich naprawdę niewiele, jednak konieczne jest poświęcenie chwili na ich dotrzymanie. Dzięki temu firma pożyczkowa będzie wiedzieć, że może nam zaufać w sprawie terminowej spłaty zobowiązania.

Najpierw podajemy nasze dane osobowe, posługując się dowodem osobistym. Następnie czekamy na rozpatrzenie wniosku. W tym czasie pożyczkodawca sprawdza naszą zdolność kredytową. Aby decyzja była pozytywna, musimy potwierdzić wiarygodność naszych danych. W tym celu prowadzona jest weryfikacja pożyczkobiorcy – jeden z jej sposobów to właśnie opłata weryfikacyjna. Nie tylko potwierdza prawdziwość danych, ale upewnia firmę pożyczkową, że posiadamy konto bankowe i będziemy mogli spłacić zobowiązanie.

Koszty weryfikacji

Opłata weryfikacyjna jest symboliczna i jej uiszczenie nie spowoduje żadnej wyrwy w domowym budżecie. Najczęściej wynosi ona 1 gr, a niektóre firmy pożyczkowe proszą o opłatę w wysokości 1 zł. Warto zachować ostrożność, kiedy instytucja, w której chcemy wziąć pożyczkę, wymaga zapłaty większej kwoty, na przykład kilku złotych. Może to być próba wyłudzenia pieniędzy od klientów.

Kolejna pożyczka

Opłata weryfikacyjna jest jednorazowa. Oznacza to, że gdy zdecydujemy się na kolejną szybką pożyczkę w tej samej firmie, nie będzie nas już ona obowiązywać. Pożyczkodawca bowiem posiada już nasze dane – do wzięcia kredytu wystarczy jedynie wypełnienie wniosku.

Sprawdź również: Pożyczka online bez przelewania grosza – czy istnieje?