leasing

Chciałbyś kupić sobie nowy samochód, ale Twój budżet jest zbyt mały, aby pozwolić sobie na wymarzony model? Na szczęście nie jest to powód, przez który musisz rezygnować z zakupu a pomóc może Ci leasing. Na czym on polega, kto może z niego skorzystać i kiedy się opłaca? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Leasing samochodu – na czym to polega?

Leasing to produkt, który łączy w sobie elementy kredytu oraz dzierżawy. Najprościej mówiąc, Ty jako leasingobiorca możesz korzystać z samochodu na warunkach, które określone są w umowie leasingowej. Warto pamiętać o tym, że podczas trwania takiej umowy samochód nie staje się Twoją własnością – jest Ci on tylko udostępniany na określony czas. Po zakończeniu trwania umowy masz możliwość wykupienia auta, z którego korzystałeś w atrakcyjnej cenie. Zazwyczaj wartość takiego samochodu jest niższa niż cena rynkowa, dlatego jest to opłacalne rozwiązanie.

Leasingobiorca jest zobowiązany do tego, aby co miesiąc płacić leasingodawcy określoną sumę za użytkowanie auta. Wielu osobom kojarzy się to więc z zakupami na raty, jednak nie jest to tym samym. Co ciekawe przedmiotem leasingu może być nie tylko samochód, mimo że jest to zdecydowanie najbardziej znana forma takiego zobowiązania.

Na co można wziąć leasing?

Jeśli prowadzisz własną firmę, to musisz wiedzieć, że samochód nie jest jedyną rzeczą, którą możesz wziąć w leasing. W taki sposób możesz nabyć też sprzęty niezbędne do prowadzenia biznesu oraz nieruchomości. Przedmiotem leasingu może być komputer, specjalistyczna maszyna produkcyjna, meble, drukarka, wyposażenie biurowe i oprogramowanie. Możliwości jest naprawdę sporo.

Kto może wziąć przedmioty w leasing?

Leasing kojarzymy zazwyczaj z przywilejem, który dotyczy jedynie firm. Jest tak, ponieważ można go wliczyć w koszta prowadzenia działalności bez zmniejszenia swojej zdolności kredytowej. Właśnie z tego powodu wiele firm korzysta z możliwości, jakie daje leasing. Leasing aut, sprzętów i wyposażenia biurowego może odciążyć budżet firmy i ułatwi sprawne zarządzanie finansami. Warto jednak wiedzieć, że istnieje też coś takiego jak leasing konsumencki, który przeznaczony jest dla osób, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej.

Leasing konsumencki to dobre rozwiązanie dla osób prywatnych, które chcą mieć nowy samochód, ale nie stać ich na zakup za gotówkę. Bardzo często leasing jest tańszy od pożyczki lub kredytu bankowego i bardziej się nam opłaci. Leasing https://habzafinanse.com.pl/leasing/, to też rozwiązanie dla osób, które mają zbyt małą zdolność kredytową, aby otrzymać kredyt w banku.

Na czym polega leasing zwrotny?

Kolejnym rodzajem leasingu jest leasing zwrotny. Decydując się na niego, zmieniasz prawo własności w prawo do użytkowania majątku. Taki rodzaj leasingu może przyczynić się do poprawy płynności finansowej firmy. Jest tak, ponieważ w tym przypadku to firma leasingowa odkupuje środek trwały, który należy do przedsiębiorstwa. Leasingowany przedmiot dalej należy do firmy, jednak firma leasingowa z niego korzysta i opłaca raty.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy leasingu?
Przed podpisaniem każdej umowy należy zwrócić szczególną uwagę na jej warunki. Nie inaczej jest w przypadku umowy leasingowej. Zanim ją podpiszesz, zwróć uwagę na: wysokość raty i termin spłaty, kary za nieterminową spłatę, sposób rozliczania umowy w przypadku jej wypowiedzenia, warunki wykupu przedmiotu leasingu, warunki ubezpieczenia, zabezpieczenie. Jeśli będziesz miał stu procentową pewność, że umowa jest dla Ciebie korzystna, to dopiero wtedy zdecyduj się na jej podpisanie.