Czy zwrot wyłącznie pożyczonej kwoty pieniędzy jest możliwy w przypadku zaciągnięcia zobowiązania w firmie pozabankowej? Jaki „haczyk” tkwi w pożyczkach za 0 zł? Czy to możliwe, aby wspomniane oferty faktycznie nie posiadały żadnych ukrytych kosztów?

Konieczność niespodziewanego wyjazdu, awaria sprzętów domowych czy też nagła choroba to przykłady sytuacji, które mogą spotkać dosłownie każdego z nas. Warto przy tym zauważyć, że wszystkie one związane są z koniecznością poniesienia nieoczekiwanych wydatków. Oczywiście nie stanowi to żadnego problemu dla osób posiadających sporą ilość oszczędności, niemniej jednak – niestety – zdecydowana większość ludzi żyje „od pensji do pensji” co po prostu oznacza, iż przeżycie miesiąca pochłania całą kwotę otrzymywanego przez nich wynagrodzenia. Nic zatem dziwnego, że w chwili pojawienia się wspomnianych nieoczekiwanych kosztów nierzadko mają oni spory problem z pozyskaniem gotówki, która umożliwiłaby spokojne przeżycie pozostałej części miesiąca. Co zrobić w takiej sytuacji?

 Oczywiście najkorzystniejszym i zarazem najszybszym sposobem na otrzymanie swego rodzaju zastrzyku finansowego jest pożyczenie potrzebnych pieniędzy od rodziny czy też znajomych, jednak zdarza się, iż wymienione osoby nie są w stanie nam pomóc. Naturalnie pożyczek oraz kredytów udzielają również banki, jednak w przypadku niskich zarobków pozytywne rozpatrzenie wniosku jest raczej wątpliwe. Na szczęście z pomocą przychodzą instytucje pozabankowe oferujące „pierwszą pożyczkę za 0 zł”. Na czym polega nadmieniona oferta i czy posiada ona ukryte koszty?

Usługą będącą swego rodzaju flagowym produktem każdej firmy pozabankowej jest tzw. pierwsza pożyczka za darmo. W teorii oznacza to więc, że pożyczkobiorca, który nie korzystał wcześniej z usług wspomnianej firmy może spłacić pierwszą pożyczkę w wysokości otrzymanej kwoty, a więc bez odsetek. A jak jest w praktyce? W rzeczywistości opisywany rodzaj produktów finansowych faktycznie nie posiada żadnych ukrytych kosztów dodatkowych, a jego RRSO wynosi dokładnie 0%. Ale uwaga; zdarza się, iż nadmienione powyżej warunki ulegają zmianie i tym samym zaczynamy być zobowiązani do spłacenia nie tylko pożyczonej kwoty, ale także odsetek. Kiedy jest to możliwe?

Pożyczki za 0 zł udzielane przez firmy pozabankowe posiadają krótki okres spłaty. W przypadku opisywanych zobowiązań okres ten wynosi – w zależności od konkretnej firmy – do 30, 45 lub też 61 dni. Oznacza to, że pożyczkę musimy spłacić np. do 30 dni od daty jej otrzymania. Wówczas faktycznie oddamy wyłącznie sumę zaciągniętego zobowiązania. Niemniej jednak jeśli nie wywiążemy się z umowy, a więc przekroczymy termin spłaty, do pożyczonej kwoty doliczone zostaną odsetki. Jeśli więc korzystasz z pożyczek za 0 zł, zawsze pamiętaj o tym, aby bardzo skrupulatnie pilnować terminu spłaty zobowiązania.