czwartek, Marzec 22, 2018

Jak się zabrać za marketing sklepu internetowego?

0

Ostatni miesiąc pokazał nam doskonale, jak ważne dla naszego społeczeństwa są zakupy. Zakaz handlu w niedzielę odbił się w opinii publicznej mocnych echem, wywołując przy tym niemałe zamieszanie. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy wielu ludzi zaczęło zastanawiać się jak obejść tego typu zakaz i zarobić w niedzielę wyprzedzając konkurencję. Na szczęście jest branża, która nie musi się tym przejmować i wręcz zyskała na całym tym zamieszaniu. Jest to oczywiście branża e-commerce i wszelkiego rodzaju sklepy internetowe, mogące prowadzić działalność 365 dni w roku, 24 godziny na dobę bez ustanku i przerwy. Widząc rozwój sklepów internetowych oraz ich sukces w obecnej sytuacji na rynku, wielu ludzi zdecydowało się i zapewne zdecyduje na założenie własnego biznesu. Jest to doskonały pomysł, który wymagać będzie jednego: doskonałego marketingu.

Dlaczego marketing sklepu internetowego jest taki ważny?

Zaczniemy od kwestii podstawowej, czyli objaśnienia samej idei marketingu i tego, dlaczego, bez niego nie może się udać. Otóż marketing ma na celu sprowadzić do naszego sklepu klientów i skłonić ich do zakupów. Dlaczego jest taki ważny? Ponieważ bez niego skazani jesteśmy na bezczynne czekanie i nadzieje, że ktoś w końcu nas odwiedzi i może przy odrobinie szczęścia zainteresuje się asortymentem. By nie dopuścić do takiej sytuacji, wielu przedsiębiorców, szczególnie w branży e-commerce wykorzystuje różnego rodzaju narzędzi i techniki, które skutecznie promują sklep w internecie i pozwalają zarobić. Tak właśnie wygląda marketing.

Jaką formę marketingu wybrać?

Wiedząc o tym, czym jest marketing i jaką funkcję pełni, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaką formę marketingu wybrać? Otóż sprytny przedsiębiorca z doświadczeniem odpowie: każdą. Nie ma idealnej formy promocji oraz takiej, która z pewnością się sprawdzi akurat w naszej branży. Poszukiwanie własnej marketingowej drogi to często praca na własnych błędach. Niezależnie od tego, czy włożymy wszystkie środki w content marketing, czy wykupimy kosztowną kampanię reklamową na Facebooku, nie będziemy mieli pewności efektu. Wszystko należy robić z głową, ucząc się przy tym tak, aby, jak najlepiej przygotować się na przyszłe działania i wyciągnięcie wniosków.

A może zatrudnić specjalistów?

Wielu przedsiębiorców stara się zdystansować od tematu marketingu internetowego z powodu skomplikowania zagadnienia, braku czasu czy po prostu wygody. Decydują się oni z wtedy z reguły na marketing sklepu internetowego prowadzony przez specjalistów z agencji interaktywnej. Jest zdecydowanie optymalne rozwiązanie, które z dużym prawdopodobieństwem przyniesie bardzo dobre efekty. Wiedza i doświadczenie specjalistów pozwoli im na zbudowanie odpowiedniej strategii marketingu sklepu internetowego tak, żebyś Ty nie musiał już przy nim nic robić.

Pudełka kartonowe – kiedy są niezbędne?

0

Pudełka kartonowe są nieprzecenione w domu, pracy, w biurze, a także w czasie przeprowadzki. W jakich konkretnie sytuacji będą nam niezbędne?

Pożyczki od osób prywatnych

0
Pożyczki od osób prywatnych

Większość z nas cierpi na chroniczny brak pieniędzy. Często uciekamy się do różnego rodzaju pożyczek. Bo przecież co  innego możemy począć kiedy niezwłocznie potrzebny jest przypływ gotówki, a nasze zadłużenie jest ogromne.  Rozwiązaniem zdają się  być pożyczki od osób prywatnych czyli inwestorów, którzy gotowi są nas wspomóc. Można też zwrócić się z prośbą o pożyczkę do znajomych lub rodziny. Jednak kto w dzisiejszych czasach dysponuje większą sumą oszczędności, które chętnie, bez obiekcji przeznaczy na udzielenie kolejnego, prywatnej pożyczki szczególnie dla osoby, która jest bardzo zadłużona. Takie świadczenie udostępniane jest najczęściej przez firmy, zwane inwestorami. Osoby prywatne mają zazwyczaj mniejsze wymagania przy udzielaniu pożyczki.

 

Kryteria udzielania

Pożyczki od osób prywatnych            Banki, przyznające kredyty posiadają wiele skomplikowanych procedur. Aby przyznano nam kredyt musimy spełnić określone kryteria. Konieczna jest chociażby umowa o pracę. Ponadto banki sprawdzają klienta pod kontem zadłużenia i zdolności kredytowej. Procedura taka może trwać długo, a do tego dla osób bardzo zadłużonych kredyt w banku może być nieosiągalny. Osoby prywatne udzielające pożyczek nie mają tak wyśrubowanych kryteriów. Najważniejsze warunki to : posiadanie ważnego dowodu osobistego, i polskiego obywatelstwa oraz ukończenie 18. roku życia. Trzeba zatem wziąć ze sobą dowód tożsamości, wpisać w przeglądarkę frazę „pożyczki od osób prywatnych” i po chwili pojawia się pełna oferta. Kolejnym ułatwieniem jest niewątpliwie brak wymogu związanego ze znalezieniem poręczycieli.  Jedynym warunkiem może być konieczność posiadania konta bankowego oraz posiadanie udokumentowanego dochodu w wysokości 650 zł. Jest to oczywiście niewielka przeszkoda, bo kto w dzisiejszych czasach nie posiada  własnego rachunku, a i sam dochód nie jest szczególnie wygórowany.  Instytucje udzielające kredytów dla bardzo zadłużonych nie będą sprawdzały naszej sytuacji w BIK czy KRD. Zatem jeśli nawet mamy złą sytuację i nie spłacamy jakichś obciążeń, nadal jest szansa na gotówkę. Ten rodzaj kredytu przyznawany jest zazwyczaj również przez internet jednak nie zamkniemy całej procedury w domu. Oczywiście, chcąc uzyskać taką pożyczkę, musimy podpisać umowę, zazwyczaj takie działania odbywają się w siedzibie inwestora i w jego obecności. Należy zawsze przeczytać umowę i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Niebezpieczeństwa

            Internet jest pełen historii ludzi, którzy wpadli w tzw. pułapkę kredytową, również przy  pomocy parabanków czy osób prywatnych udzielających pożyczek. Przede wszystkim podejmując,  jako osoby z bardzo dużym zadłużeniem, decyzję o przyjęciu kolejnego kredytu, należy rozważyć czy na pewno będziemy w stanie ją spłacić i nie będzie on dla nas  przysłowiowym gwoździem do trumny. Bez względu na okoliczności każdy kredyt prędzej czy później będzie trzeba spłacić. Ponadto pożyczki od osób prywatnych mają niski poziom bezpieczeństwa dla obu stron. Pożyczkodawca ponosi nieco większe ryzyko bo nie ma pewności, że udzielony kredyt zostanie spłacony.

Umowa zlecenie dla studenta

0
umowa zlecenie

Wielu młodych ludzi w okresie studiów poszukuje dorywczej lub niekiedy nawet stałej pracy. Kim więc jest student dla potencjalnego pracodawcy i dlaczego zatrudnienie go na umowę zlecenie jest korzystnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców? Otóż sprawa jest dosyć prosta. Wszystko jest kwestią ZUS-u

Student w świetle prawa

Mianem studenta określamy osobę kształcącą się na pierwszym lub drugim stopniu studiów, bądź też na jednolitych studiach magisterskich. Studentem jest się do czasu złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, złożenia egzaminu dyplomowego, lecz także do czasu zaliczenia ostatniej przewidzianej w programie studiów praktyki, bądź, jakże prozaicznego – skreślenia z listy studentów na danej uczelni.

Umowa zlecenie dla studenta Istotny jest również fakt, że przepisy nie regulują kwestii dotyczących osób, które zakończyły studia pierwszego stopnia z dyplomem i zamierzają je kontynuować na drugim stopniu, a dokładniej kwestii okresu pomiędzy zdaniem jednej legitymacji, a otrzymaniem kolejnej. Nie można jednoznacznie stwierdzić czy taka osoba w trakcie „okresu przejściowego” nadal utrzymuje status studenta.

Oczywiście w tej sprawie stanowisko zajęły organizacje studenckie postulujące o zwolnienie ze składek pracodawców takich osób, ze względu na ważność legitymacji – do 31 października. ZUS jednak posiada odmienne zdanie na ten temat i zatrudnienie takiej osoby w okresie między pierwszym a drugim stopniem i nie odprowadzenie z nią składek jest traktowane w czasie kontroli jako błąd.

Umowa zlecenie dla studenta

Przedsiębiorcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenie ze względu na brak obowiązku odprowadzania za nich składek ZUS. Oczywiście są pewne ograniczenia. Osoba, która ukończyła 26 lat, mimo że będzie posiadać status studenta, nie kwalifikuje się już do zwolnienia ze składek przez pracodawcę.

Podobna sytuacja mam miejsce w momencie, gdy student jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wyjątek stanowi jednoczesne zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie u jednego pracodawcy i umowę o pracę u innego. Wtedy żaden z pracodawców nie musi odprowadzać składek ZUS za jego zatrudnienie.

Wynagrodzenie i prawa studenta zatrudnionego w oparciu o umowę zlecenie

Zgodnie z prawem od 2017 minimalna stawka na umowie zleceniu nie może być niższa ni 13,00zł brutto za jedną godzinę pracy. Ponad to, dzięki temu, że student zatrudniony w oparciu o umowę zlecenie swoją wypłatę ma pomniejszoną jedynie o podatek dochodowy i dlatego faktycznie otrzymuje wyższe wynagrodzenie „na rękę”. Jest to konsekwencją tego, iż pracodawca ponosi koszty wyłącznie wynagrodzenia brutto zleceniobiorcy.

Dodatkowo nierzadko spotyka się nieuczciwych przedsiębiorców, którzy chcą wykorzystać młodych i niedoświadczonych pracowników. Zleceniobiorcy powinni być świadomi, że nie są związani prawem w kwestiach dotyczących urlopu wypoczynkowego oraz jego udzielania oraz ochrony przed wypowiedzeniem umowy, a także wynagrodzenia za okres choroby.

Poznaj egzotykę Birmy

0

Birma jest krajem, który powszechnie jest uważany za jeden z najpiękniejszych krajów Azji. Jeszcze do niedawna z powodu panującej tam junty wojskowej, kraj był zamknięty dla turystów, a obywatele prześladowani. Sytuacja zmieniła się, gdy do władzy doszła Aunk Kyi.

Birma wycieczka – zobacz klasztory buddyjskie

Największą atrakcją Birmy jest starożytna stolica Królestwa Pagan. Znajduje się tam wiele buddyjskich klasztorów, w tym największa świątynia Amanda. W mieście Pagoda stoi budowla, która pokryta jest złotem. Jak mówi legenda znajdują się w niej włosy Buddy.

Birma wycieczka – wspaniałe jaskinie i góry

Jedną z największych atrakcji Birmy jest Złota Skała, czyli góra Kyaikiyo, która jest obowiązkowym celem podróży każdego wyznawcy buddyzmu. Warto również odwiedzić liczne jaskinie, które znajdują się w Pindaya. W środku są liczne posągi Buddy.

Dla amatorów trekingu i aktywnych wycieczek polecane jest wzgórze Kalaw. Jedną z największych atrakcji jest również Mount Popa, na szczycie której znajduje się buddyjski klasztor. Wulkan położony w centrum Birmy powszechnie uważany jest przez mieszkańców za siedzibę wielu bóstw.

Drugie co do wielkości miasto Mandalay, w którym znajdują się setki świątyń, podobnie jak w mieście Bago. Właśnie w tym mieście znajduje się jeden z największych posągów leżącego Buddy.

Birma wycieczka – wioski na jeziorze

Miasto Kwiatów powinno być kolejnym celem podróży z powodu pięknych wodospadów i dużej ilości jaskiń. W Birmie można również zobaczyć pływające wioski, które znajdują się na jeziorze Inle. Zamieszkiwane są przez ludzi z plemienia Intha. Można tam kupić pamiątki, jak i skosztować tamtejszego jedzenia.

Warto pamiętać, że Birma jest krajem rozwijającym się, zatem panuje tam dosyć duża bieda. Nie znajdzie się tam również typowo europejskich czy amerykańskich produktów. Wybierając Birmę jako cel swojej podróży trzeba również pamiętać, że jest to kraj zamieszkiwany przez wyznawców buddyzmu, zatem należy pamiętać o poszanowaniu tradycji i ich kultury.

Podatek od lokat

0
Podatek od lokat

Od najmłodszych la t próbujemy nauczyć się oszczędzania. Już w szkole realizuje się programy dotyczące właśnie takich zachowań. To bardzo dobrze, ponieważ posiadanie oszczędności daje nam pewną niezależność i komfort. Nie jesteśmy wszak w stanie przewidzieć co będzie jutro czy za rok. Przy nieoczekiwanym splocie zdarzeń, np. utrata pracy, mamy czas na opanowanie sytuacji. Oszczędzać możemy również w banku zakładając lokaty. Tylko dlaczego od tych pieniędzy państwo wprowadza podatek? Ile kosztuje ten rodzaj obciążenia? Czy w ogóle opłaca się w związku z tym oszczędzać.

 

Podatek Belki

Podatek od lokat          Państwo nie jest w stanie egzystować bez podatków. Wszyscy się z tym zgodzą, tylko dlaczego niektóre rzeczy, jak na przykład nasze lokaty, opodatkowane są podwójnie? Raz, od naszych dochodów odprowadzony został już podatek dochodowy, drugi raz, kiedy udało się nam zaoszczędzić jakąś sumę, to zakładając jakąkolwiek lokatę odprowadza się od tego podatek Belki. Władza rzuca belki pod nogi obywatelom. Coś w tym może być. Wspomniana nazwa jest potoczną, faktycznie obciążenie to nosi dumne miano podatku od zysków kapitałowych. Zostało ono wprowadzone w 2002 roku, za rządów SLD, kiedy premierem był Leszek Miller, a tekę ministra finansów dzierżył Marek Belka, to właśnie na jego cześć powstała potoczna nazwa tej daniny. Na początku obowiązywania podatku od lokat jego stawka sięgała 20 procent, z czasem zdecydowano o jej obniżeniu do 19 procent. Właściwie ciężko zliczyć liczbę obietnic polityków, odnośnie zniesienia tego obciążenia. Łatwiej jednak wprowadzić lub podwyższyć podatek aniżeli go wycofać lub obniżyć.

 

Krótkie kalkulacje

            Znamy już stawkę podatku od lokat, teraz trzeba się zastanowić ile tak naprawdę będzie nas to kosztowało. Bo przecież świadomość, jest rzeczą zgoła bardzo istotną. Odpowiedź na to pytanie zależy od wysokości naszych oszczędności.

W chwili kiedy bank dokonuje kapitalizacji odsetek w oparciu o posiadany kapitał, ustala jednocześnie ile dokładnie jest tych odsetek, czyli jaka jest ich wartość. Ta suma będzie naszym zyskiem i jest podstawą opodatkowania. Prościej, załóżmy, że odsetki od kapitało w danym miesiącu wyniosły 3 zł. Jest to podstawa obliczenie podatku od lokaty, (3 *19% ). Podatek wyniesie więc 57 groszy. W ten prosty sposób mamy już jasność ile może wynieść nas oszczędzanie na lokacie.

Polak potrafi

            Oczywiście, jak to bywa w naturze ludzkiej, zawsze szukamy sposobu ułatwienia sobi9e życia, a w tym wypadku sposobu ominięcia, zgodnie z prawem, podatku od lokat. Przez chwilę, dokładnie do roku 2012, taka możliwość była. W Ordynacji Podatkowej był przepis, który mówił, że należy zaokrąglać podstawę opodatkowania jak i podatek od lokat, według zasad matematycznych, czyli do zera. Zatem, jeśli podatek wyniósł, np. 40 groszy, to po zaokrągleniu wynosił równo ZERO. Wprowadzono więc lokaty jednodniowe, które były wysoko oprocentowane, ale nie podlegały podatkowi od lokat. Niestety, szybko zmieniono ustawę i opodatkowaniu do dziś podlegają nawet najniższe sumy.

Jaka firma? Biznes w domu

0
Jaki biznes otworzyć

Dobry pomysł na biznes  to klucz do sukcesu i zadowolenia. Nie sztuka przecież  otworzyć jakiś kolejny sklep spożywczy. Pytanie czy przy dużej ilości takich placówek będziemy w ogóle w stanie się utrzymać. Prowadzenie własnej firmy to szczególnie trudne przedsięwzięcie. W pracy jesteśmy w zasadzie 24 godziny na dobę. Dlatego warto dobrze przemyśleć jaki biznes chcemy otworzyć. Oryginalność pozwala zostać, przynajmniej na jakiś czas monopolistą na rynku. Nie oznacza to jednak, że nasz produkt czy usługi mogą być byle jakie. Bo jeśli jakość jest słaba klient prędzej czy później poszuka sobie innej firmy.

Burza mózgów

Jaki biznes otworzyć            Przy zakładaniu własnego biznesu trzeba z pewnością dobrze przemyśleć jakie będą nasze założenie czyli asortyment lub jakie usługi będziemy świadczyć. Jeden biznes jest łatwiejszy w prowadzeniu, inny wymaga wielu nakładów i inwestycji. Wydaje się, że receptą na problem jaki biznes założyć  może być zasada mówiąca, że niektóre usługi czy produkty będą ludziom zawsze potrzebne.  Kobiety, na przykład, zawsze chcą dobrze wyglądać, a zatem zakład fryzjerski, salon kosmetyczny będzie dobrym pomysłem. Organizacja imprez okolicznościowych, też może być strzałem w dziesiątkę, ponieważ coraz więcej osób zamawia takie usługi,  chcąc się pozbyć bałaganu w domu. Bardzo istotną rzeczą będzie posiadanie lokalu na takie przeznaczenie. Może to być również restauracja. Pamiętać jednak należy, że tego rodzaju przedsięwzięcie jest niewątpliwie bardzo wymagającym wielu nakładów oraz mnóstwa ciężkiej pracy. Innym pomysłem na to, jaki biznes założyć może być kwiaciarnia. Coraz częściej ludzie szukają możliwości zamówienia kwiatów z dostawą do domu. Niewątpliwie dobrym pomysłem jest wypiekanie domowych ciast. Zastosowanie świeżych produktów pozwala odnieść sukces w tej dziedzinie. Aktualnie jest szał na bycie fit, a zatem pomysł na klub fitness, ze współpracą dietetyka, to kolejna dobra propozycja. Oczywiście takich możliwości jest mnóstwo. Trzeba mieć tylko otwarty umysł i dobry plan na własny biznes w małym jak i dużym mieście, a nawet na wsi.

Firma w domu

            Rozważając  jaki otworzyć biznes, musimy wziąć pod uwagę kwestię kosztów. Wiadomo, że na początku ciężko dysponować ogromną sumą pieniędzy, chyba że weźmiemy kredyt. Ale nie jest to dobry pomysł dopóki nie mamy pewności, że nasz nowo otwarty biznes przyniesie nam zyski. Dlatego zawsze dobrze jest ograniczać koszty. Zatem niezłym pomysłem może okazać się założenie firmy we własnym domu. Oczywiście zależne to jest od profilu działalności. Bo nie będziemy w domu produkować wanien. Są jednak takie przykłady, które spokojnie można  realizować w kapciach.

Na hand made jest aktualnie wielka moda jest to doskonała możliwość zarobkowania. Można wytwarzać damskie torebki, biżuterię, karty świąteczne, ozdoby dla domu, etc. Najprostszą receptą na to jaki biznes otworzyć wydaje się zarabianie przez internet. Założenie sklepu internetowego jest niezłym pomysłem. Ponadto, jeśli posiadamy określone umiejętności, możemy zająć się tworzeniem stron internetowych czy tłumaczeniami.

Praca kierowca busa

0
autobus

Przewóz osób to niewątpliwie bardzo odpowiedzialna praca. Wielu z nas zapewne zdarzyło się przemieszczać po mieście, kraju czy nawet świecie busem. Wsiadając do średniej wielkości metalowej puszki, bądź co bądź, powierzamy swoje życie osobie siedzącej za kółkiem. Prawdopodobnie nikt z nas nie patrzy na to w ten sposób, jednak jest to prawda.

Praca kierowcy busa

Praca kierowca busa            Praca kierowcy busa może być monotonna – polega na jeżdżeniu w kółko od punktu A do punktu B, niekiedy kilka razy w ciągu jednego dnia, jeśli bierzemy pod uwagę przewozy miastowe lub podmiejskie. Jednak rozszerzając perspektywę na cały kraj czy też Europę, wydaje się to być nie tylko odpowiedzialna, ale także ekscytująca praca, która może dawać możliwości zobaczenia wielu ciekawych miejsc.

Do podstawowych zadań kierowcy busa należy oczywiście przewóz osób, ale także, jak już zostało wspomniane, odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów. W razie wypadku to właśnie prowadzący pojazdem zostaje pociągnięty do odpowiedzialności. Dlatego też kierowca dba także o utrzymanie dobrego stanu technicznego i czystości pojazdu, a także zabezpiecza go po zakończonej pracy. Nikt nie zna lepiej pojazdu niż osoba, która nim jeździ, nikt również nie zadba o niego tak dobrze, jak kierowca, ponieważ dobry stan techniczny i zaufanie do maszyny pozwala kierowcy czuć się bezpiecznie na drodze. Kierowca busa ma również za zadanie bieżące prowadzenie kart drogowych. Jak widać, nie wystarczy wsiąść za kółko i ruszyć do wyznaczonego punktu.

Pomimo dużej odpowiedzialności wielu ludzi, nie tylko młodych (z badań wynika, że ponad 90% to mężczyźni), decyduje się na zrobienie prawa jazdy kategorii B i rozpoczęcie pracy u różnych przewoźników. Jest to jakaś myśl dla amatorów jazdy, którzy dzięki temu mają okazję zobaczyć kawałek świata. Jednak czy praca kierowcy busa przynosi dobre zarobki?

Wynagrodzenie kierowcy busa

Oczywiste jest, że nie ma jednej, ustalonej pensji dla wszystkich kierowców. Wszystko zależy od ich doświadczenia, możliwości firmy, która go zatrudnia, a przede wszystkim dystansu jaki pokonuje w trakcie swojej pracy. Na podstawie badań można jednak określić w przybliżeniu ile wynosi średni zarobek kierowcy kategorii B.

Uśrednione całkowite miesięczne wynagrodzenie (brutto) wynosi 2775zł. Jest to oczywiście mediana zarobków. Według ankiety niestety ok 50% osób zarabia mniej, czyli co drugi kierowca busa otrzymuje pensję o wysokości 2273zł, a 25% znajduje się poniżej rynku. Są oczywiście przypadki wyższych wynagrodzeń. Zarobek pozostałych kierowców oscyluje w granicach trzech tysięcy złotych, z czego najlepsi z nich (około 25%) mogą liczyć na wynagrodzenie równe lub większe niż 3517zł.

Niestety nie są to zatrważające wynagrodzenia, w moim mniemaniu, niezbyt proporcjonalne do pracy oraz odpowiedzialności spoczywającej na kierowcach busów. Ofert pracy jednak nie brakuje, więc jeśli ktoś myśli o przebranżowieniu i zwiedzeniu odrobiny świata, to oferty dla kierowców międzynarodowych czekają na potencjalnych kandydatów. Powodzenia!

Szybka chwilówka

0
Szybka chwilówka

W życiu spotykają nas  różne sytuacje, począwszy od awarii sprzętu domowego na chorobie i niezdolności do pracy skończywszy. Co począć kiedy niezwłocznie potrzebny jest przypływ gotówki, a nasza zdolność kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Pieniądze trzeba pożyczyć tylko gdzie? Rozwiązaniem zdają się  być tak zwane szybkie chwilówki. Można też zwrócić się z prośbą o pożyczkę do znajomych lub rodziny. Jednak kto w dzisiejszych czasach dysponuje większą sumą oszczędności, które chętnie, bez obiekcji przeznaczy na wsparcie potrzebującego? Szybka chwilówka to rodzaj pożyczki świadczony przez firmy, zwane  parabankami, przyznawany w ciągu zaledwie kilku minut, od ręki. Udziela się jej również „na chwilę”, czyli na okres nie dłuższy niż miesiąc.

 

To takie proste

Szybka chwilówka             Banki, udzielające kredytów posiadają wiele skomplikowanych procedur. Aby przyznano nam kredyt musimy spełnić określone kryteria. Konieczna jest chociażby umowa o pracę. Ponadto banki sprawdzają klienta pod kontem zadłużenia i zdolności kredytowej. Procedura taka może trwać dłużej niż chwilę. Zatem instytucje te uniemożliwiają nam wejście w posiadanie jakiejkolwiek gotówki od ręki. Szybkie chwilówki natomiast, zdają się być panaceum na nieoczekiwany brak gotówki. Co należy zrobić? To proste. Trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty i złożyć wizytę w siedzibie parabanku, choć to ostatnie nie jest warunkiem niezbędnym, ponieważ coraz więcej tego rodzaju usług świadczonych jest online.  Zazwyczaj pożyczane są niewielkie sumy od kilkuset do kilku tysięcy zł. Oczywiście, chcąc uzyskać  szybką chwilówkę, musimy podpisać umowę, którą należy dokładnie przeczytać. Parabank nie będzie sprawdzał naszej sytuacji w BIK czy KRD. Zatem jeśli nawet many złą sytuację i nie spłacamy jakichś obciążeń, mamy nadal szansę na  szybki zastrzyk pieniędzy poprzez chwilówkę.

 

Trzeba być rozważnym

            Internet jest pełen historii ludzi, którzy wpadli w tzw. pułapkę kredytową, również  za sprawą parabanków. Przede wszystkim podejmując decyzję o przyjęciu szybkiej chwilówki, należy rozważyć czy na pewno będziemy w stanie ją spłacić. Kolejna istotna kwestia to umowa, podpisując ją musimy absolutnie wszystko rozumieć. Wszelkie wątpliwości i niejasności powinny zostać rozwiane przez osobę reprezentującą parabank. Kolejnym niebezpieczeństwem jest chęć pożyczenia jak największej sumy. Klient ma świadomość własnych, jak zawsze dużych potrzeb, ale ciężko mu w danej przewidzieć, co stanie się za chwilę. Czy nie nastąpi nieszczęśliwy zbieg okoliczności, który utrudni mu spłacanie wierzytelności. Nigdy nie należy brać kolejnej szybkiej chwilówki, na spłacenie wcześniejszego obciążenia. W ten właśnie sposób wpadamy w duże kłopoty ponieważ stale zwiększamy nasz stan zadłużenia. Prowadzi to w prostej linii do spotkania co najmniej z windykatorami. Nie jest to sytuacja komfortowa, często też wytwarza tak duży poziom stresu, że może przyczynić się do utraty zdrowia.

Należy zatem pamiętać o istniejących niebezpieczeństwach, ale nie oznacza to, że nie można korzystać z szybkich chwilówek.

Naliczanie urlopu

0

Podstawowym rodzajem urlopu dla pracowników jest urlop wypoczynkowy. Jego długość normuje dział 7 rozdział I ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Zgodnie z art. 152 pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu, którego to nie może się zrzec. Przysługuje on pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Wchodząc na rynek pracy młodzi ludzi również posiadają prawo do takiego urlopu, wyliczany jest on jednak po każdym przepracowanym miesiącu, o wymiarze 1/12 okresu trwania urlopu w danym roku kalendarzowym. Po przepracowaniu roku, każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze godzin.

Naliczanie urlopu wypoczynkowego w 2017 roku

Naliczanie urlopu            Obliczając urlop wypoczynkowy trzeba wziąć pod uwagę obecne, lecz również wszystkie poprzednie zatrudnienia danego pracownika. Nie jest istotne jak długie przerwy nastąpiły pomiędzy podjęciem nowej pracy, warto także zaznaczyć, że przyczyna lub sposób ustania stosunku dotychczasowych zatrudnień nie wypływa w żaden sposób wymiar naliczanego urlopu. W roku 2017 wynosi on odpowiednio:

  • 20 dni roboczych, w przypadku gdy okres zatrudnienia jest krótszy niż 10 lat,
  • 26 dni roboczych, w momencie, kiedy pracownik zatrudniony jest przez 10 lub więcej lat.

Naliczanie urlopu przy niepełnych umowach odbywa się proporcjonalnie, na przykład przy ½ etatu:

  • 10 dni roboczych, podczas gdy dana osoba pracuje krócej niż 10 lat,
  • 13 dni roboczych, gdy staż pracy wynosi 10 lub więcej lat.

Naliczanie urlopu a edukacja

Zgodnie z art. 155 Kodeksu pracy do okresu pracy, od którego zależy naliczanie wymiaru urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – tutaj wliczany jest okres przewidziany programem nauczania, jednak nie może to być więcej niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – okres nie dłuższy niż 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – czas trwania nauki nie przekraczający 4 lat,
  • szkoły policealnej – okres przewidziany programem nauczania, do 6 lat,
  • szkoły wyższej – czas trwania nauki nie przekraczający 8 lat.

Oczywiście okresy nauki nie sumują się podczas naliczania urlopu wypoczynkowego. Niemniej jednak, gdy w czasie nauki jednocześnie podjęliśmy pracę, do naliczenia wymiaru urlopu przyjmuje się okres nauki lub też zatrudnienia, w zależności od tego, który z nich jest korzystniejszy dla pracownika.

W dzisiejszych czasach, przy ogromnej fluktuacji pracowników każdy z nas powinien pilnować swojego całkowitego okresu pracy. Aby zadbać o odpowiedni wymiar swojego urlopu warto przechowywać świadectwa pracy ze wszystkich firm, w których byliśmy zatrudnieni. Są one podstawą dla nowego pracodawcy do przyjęcia odpowiedniej ilości lat podczas naliczania urlopy wypoczynkowego.