modelarstwo

Budowanie modeli różnorodnych obiektów i urządzeń to niezwykłe i ponadczasowe hobby. Wiele osób spędza w ten sposób swój czas wolny, a swoją pasją dzieli się z rodziną, przyjaciółmi lub innymi znajomymi-modelarzami. Nie powinno to dziwić – układanie modelu potrafi być równie wciągające (a nawet bardziej!) niż układanie puzzli lub granie w gry towarzyskie. Ponadto, jest to zajęcie o dużym walorze edukacyjnym, w które warto zaangażować naszych najmłodszych. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jakie znaczenie w przypadku modelarstwa mają kleje i farby oraz z jakimi rodzajami tych substancji możemy się spotkać w sklepach dla modelarzy.

Farby szybkoschnące, wolnoschnące i inne

Nieodłącznym etapem składania każdego modelu jest – pokrycie jego powierzchni specjalną farbą. Najczęściej, dokonujemy tego pod koniec, na ostatnim etapie pracy nad naszym dziełem. W ten sposób możemy uczynić nasz model jeszcze bardziej „żywym” oraz bardziej przybliżyć go do wyglądu oryginalnego obiektu, który ma odwzorowywać.

Wybór farby nie jest sprawą całkowicie prostą. W zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest model, powinniśmy sięgnąć po inny zestaw farb. W przypadku modeli drewnianych – możemy z powodzeniem korzystać z niemal wszystkich farb przeznaczonych do malowania tego właśnie surowca. Dostępne farby mogą różnić się takimi parametrami jak czas schnięcia lub konieczność rozcieńczenia z innymi substancjami. W przypadku modeli metalowych – konieczne może okazać się użycie specjalnego podkładu.

Kleje stosowane w modelarstwie

Kleje to substancje nie mniej ważne. Od jakości zastosowanego kleju zależeć będzie uzyskany efekt. Najczęściej, stosujemy kleje szybkoschnące, które zastygają w krótkim czasie po zaaplikowaniu. Z klejów takich korzystamy szczególnie w przypadku małych części, które pragniemy szybko przykleić w trudno dostępne miejsce. Większość klejów stosowanych w sztuce modelarskiej to właśnie kleje szybkoschnące (ich rozbudowaną ofertę znajdziesz na stronie https://www.sklep.modelmaking.pl/pol_m_Materialy-do-budowy-modeli-158.html).

Kleje wolnoschnące to oczywiście substancje o dłuższym czasie wiązania. Stosowane są przede wszystkim w łączeniu tych części, które nie są szczególnie podatne na uszkodzenia, przesunięcia lub innego typu deformacje. Przykładowo, często korzysta się z klejów wolno schnących w łączeniu listewek lub podstaw.

Klej CA – czyli tak zwane kleje cyjanoakrylowe kontaktowe – to rodzaj klejów, który każdy z nas powinien kojarzyć. Są łatwo dostępne – zaopatrzyć się w nie możemy nawet w zwykłych osiedlowych sklepach. Często, z klejów tych korzystamy w wykonywaniu domowych napraw. W przypadku sklejania modeli, kleje takie stosuje się do łączenia elementów delikatnych, ulokowanych w trudno dostępnych miejscach lub podatnych na uszkodzenia. Niekiedy także korzysta się z nich w łączeniu większych elementów danej konstrukcji w jedną całość.

Jak wskazują specjaliści, poszczególne rodzaje klejów mogą dobrze sprawdzić się w sklejaniu jednego modelu, w innym z kolei mogą być uciążliwe. Dlatego – najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenia „klejenia próbnego”. W tym celu wystarczy wybrane preparaty rozprowadzić po powierzchni drewna, metalu lub tworzyw sztucznych, z których zrobione są poszczególne części, a następnie połączyć je. Ten prosty eksperyment upewni nas, czy wybraliśmy właściwy rodzaj klej do aktualnie składanego modelu.